-

תסמונת מסתורית שתוקפת ילדים? זה מה שאנחנו יודעים עד כה

שמועות נסובות על תסמונת דלקתית חדשה שקשורה לקורונה שהפעם תוקפת דווקא בגילאים הנמוכים. האם יש סיבה לפאניקה?
מאיה רכלין
01 ביוני 2020
17:57

אחת הנקודות המרגיעות בכל בלאגן הקורונה הייתה שהנגיף לא תוקף ילדים באותה רמה או חומרה כמו מבוגרים. ואז הגיעה התסמונת המסתורית החדשה. בבריטניה, ארצות הברית, ספרד, איטליה וגם כאן בארץ מדווחים על תסמונת דלקתית חדשה. הרופאים משווים אותה לקאוואסקי, דלקת חריפה של כלי הדם, שעד היום לא ברור מה גורם לה.

אבל רגע לפני שאתם נלחצים, ניסינו להבין מה זאת התסמונת הזאת, מה הקשר שלה לקורונה והאם יש סיבה להיכנס לפאניקה? אז גייסתי את הפרופסור אנתוני לודר, שחוקר את התסמונת, וכבר המציא לה שם. הנה מה שאתם צריכים לדעת.

קודם כל, התסמינים שיש לחפש הם חום, כאב בטן קשה, לחץ דם גבוהה והלם. ברויאל קולג' בלונדון אומרים שיכול להיות שהילדים ירגישו גם כאב גרון ופריחה בידיים ובחזה. מה שכן, עדיין לא ברור מה גורם לתסמונת הזאת להגיע. כנראה שזה קשור לקורונה.

אבל למרות מה שאומר פרופסור לודר, עוד אין פסיקה חד-משמעית שהקורונה מובילה לתסמונת החדשה. ויותר מכך, רוב הילדים שחלו – גם כאלה שלא נחשפו לנגיף – לא דיווחו על תסמינים נשימתיים. זה אומר שגם ילדים בריאים לחלוטין מצאו את עצמם ככה סתם, בטיפול נמרץ. זו תופעה עם תסמינים קשים. אבל פרופסור לודר מזכיר שעדיין מדובר בעניין נדיר. ויותר חשוב - יש לה טיפול.

נכון שעכשיו, כשבבתי הספר מדווחים על עלייה במקרי קורונה, זה נשמע מלחיץ יותר. אבל יש שני דברים שחשוב לזכור: שהתסמונת הזאת עוד נדירה ושקל לאבחן אותה. אז אם נישאר עם היד על הדופק, נוכל לעצור אותה מהר.