משתתפים בעצרת בת"א, הערב
צילום: הראל בן נון

אלפים מפגינים בת"א נגד אלימות כלפי נשים: "חוששות שהשיא לפנינו"

יו"ר נעמת: אנחנו בעיצומו של גל טרור, אבל אפשר למנוע את הרצח הבא
ורד פלמן
01 ביוני 2020
19:23

אלפי בני אדם משתתפים הערב (שני) בעצרת בגן צ'רלס קלור בתל אביב, נגד אלימות כלפי נשים. המשתתפים קוראים למדינה להעביר תקציבים לתוכנית הלאומית למאבק באלימות במשפחה ולעגן אותה בחוק.


יו"ר נעמת, חגית פאר, אמרה בהפגנה: ״אנו נמצאים בעיצומו של גל טרור נגד נשים בישראל והחשש הוא שהשיא עוד לפנינו. אנו עדים לעלייה דרמטית הן בפניות לקווי החירום והן בתופעות האלימות בשטח. הגל השני של הקורונה כבר כאן, והוא בא לידי ביטוי במשבר כלכלי וחברתי קשה שמוביל לעלייה חדה בתופעת האלימות במשפחה. זו לא גזירת גורל ובהחלט ניתן למנוע את הרצח הבא". פאר הוסיפה: "אנו קוראות הערב לממשלת ישראל ליישם לאלתר את התוכנית למאבק באלימות שמעלה אבק משנת 2017".

תמר בן דוד, שאביה רצח את אימה ב-2014, סיפרה על אזלת היד בריאיון למיכל רשף בתוכנית "ערב ערב" בכאן 11: "חודש לפני הרצח התרענו. הוא היה מפרסם פוסטים בפייסבוק שירצח אותה ושבוע לפני הניף סכין. בסוף הוא שוחרר בערבות של 300 שקלים ושבוע אחרי זה רצח אותה. אף אחד לא נוקף אצבע כדי לתקצב את התוכנית שמיועדת לזה".

 

משרד העבודה והרווחה פרסם היום נתונים שלפיהם חלה עלייה של 122% בתלונות על אלימות במשפחה למוקד 118. מספר הפניות זינק מ-849 בחודש אפריל ל-1,885 בחודש מאי. מדובר במגמה רציפה שנמשכת מחודש מארס, בו הגיע משבר קורונה לישראל - אז נרשמו 316 תלונות על אלימות במשפחה שהתקבלו במוקד.

1,005 מהתלונות שהתקבלו במוקד הרווחה בחודש החולף היו על אלימות בין-זוגית, 360 היו על אלימות כלפי בן משפחה אחר, על אלימות נגד ילדים, 19 על אלימות כלפי גברים, 29 על אלימות כלפי אזרחים ותיקים, 31 על חשד להטרדה מינית, 50 על הזנחת חסר ישע ו-11 פניות היו של גברים אלימים שביקשו סיוע. 107 פניות התקבלו מצד שכנים או מכרים של נפגעים מאלימות במשפחה.

"בשבוע שעבר השגנו 20 מיליון שקלים תקציב חירום לטובת המלחמה באלימות במשפחה", אמר שר העבודה והרווחה איציק שמולי, "אך כדי לנצח בה נצטרך לגייס את הממשלה כולה כדי להעמיד את המשאבים הנדרשים".