פלויד והמהומות בעקבות מותו
צילום: אי-פי ורויטרס

נתיחה רשמית של הרשויות במינסוטה קבעה: מותו של פלויד - רצח שנגרם מריסונו בידי המשטרה

המכון הרפואי במחוז הנפין במדינה ביצע את הנתיחה. קודם לכן נתיחה מטעם המשפחה קבעה שהאזרח האפרו-אמריקני בן ה-46 מת מלחץ ממושך על צווארו, בניגוד לטענת משטרת מיניאפוליס שסבל מבעיות לב • לילה נוסף של מהומות, עימותים בהפגנה ליד הבית הלבן לפני הצהרת טראמפ • ביידן: האומה האמריקנית כאובה - אסור שהכאב הזה יהרוס אותה
מיכל רשף, יואב זהבי ונתן גוטמן
02 ביוני 2020
01:15
עודכן ב 02:05

האזרח האפרו-אמריקני ג'ורג' פלויד מת מחנק ולא מבעיות לב כפי שטענה משטרת מיניאפוליס. כך עלה משתי נתיחות שנעשו הלילה (שלישי) בגופתו. המומחה הרפואי של מחוז הנפין במינסוטה פרסם את דוח הנתיחה הרשמי ובו קבע שמותו של פלויד הינו מעשה רצח שנגרם בשל ריסונו בידי המשטרה.

לפי ממצאי הנתיחה שלאחר המוות הגורם למותו הוא "דום לב שנגרם בעת שרוסן בידי גורמי אכיפת החוק". עם זה, בדוח צויין שבגופו של פלויד נמצאו כמויות של פנטניל, משכך כאבים רב עוצמה, וכי סבל מבעיה בלבו. קודם לכן פורסמו ממצאי הנתיחה העצמאית שנעשתה לבקשת משפחתו של פלויד - גם היא העלתה כי האיש מת מחנק.

בד בבד, נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, הודיע כי יפעיל כוח צבאי כדי להשתלט על המהומות ברחבי המדינה. בנאום בבית הלבן אמר טראמפ שעל ראשי הערים והמושלים לתגבר את נוכחות המשטרה כדי למנוע התפרעויות וכי אם לא יעשו כן, הוא ישלח כוחות צבאיים לבצע את המשימה. עוד הודיע כי יציב אלפי חיילים בוושינגטון הבירה כדי לשמור על הסדר. טראמפ יצא מהבית הלבן וצעד לכנסייה שממול אשר הותקפה אמש בידי מפגינים. לפני נאומו פיזרו כוחות המשטרה בכוח הפגנה שקטה שהתקיימה במקום.


בארצות הברית נמשכו, זה הלילה החמישי, ההפגנות הסוערות במחאה על הריגתו של פלויד, גבר אפרו-אמריקני בן 46, בידי שוטר לבן. נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ נאם בפני האומה והכריז כי "יגייס את כל המשאבים הזמינים להתמודדות עם המצב". לפני הצהרתו נרשמו עימותים מול הבית הלבן וכוחות הביטחון ירו גז מדמיע לעבר מפגינים.

בכמה ממוקדי ההפגנות שבו המפגינים לבזוז חנויות, לפגוע ברכוש ובמכוניות משטרה ואף להשתלט על כבישים ראשיים. המועמד הדמוקרטי לנשיאות, ג'ו ביידן, ביקר בזירת אחת ההפגנות נגד הגזענות במדינתו - דלוואר. הוא שוחח עם מפגינים ואמר לאחר האירוע כי האומה האמריקנית כאובה וכי אסור שהכאב הזה יהרוס אותה.

בתוך כך, ראש עיריית ניו יורק, ביל דה בלאזיו, הטיל עוצר לילי על עירו, בניסיון למנוע הפגנות אלימות במחאה על התקרית המסעירה את המדינה. כמו כן הוחלט להכפיל את כוחות המשטרה ברחובות ניו יורק. בחדשות הערב בכאן 11 פורסם כי טראמפ העביר מסר למושלי המדינות כי הם צריכים להיות יותר תקיפים נגד המפגינים.

אמש דווח בניו יורק טיימס דיווח כי הנשיא האמריקני הורד לתוך בונקר תת קרקעי שמיועד להגנה מפני איום טרור, במהלך המחאות האלימות שנערכו מול הבית הלבן ביום שישי. לפי הדיווח, הנשיא האמריקני שהה שם רק כשעה, ואנשי השירות החשאי הורו לו לרדת לבונקר כחלק מפרוטוקול לפיו ברגע שנראה שישנה סכנה לנשיא או לבני משפחתו - מעבירים אותם לבונקר. באותן המחאות הוטל על הבית הלבן עוצר זמני.