נוסעת ברכבת בחודש מארס
צילום: יוסי אלוני, פלאש 90

יו"ר ועדת הכלכלה: חשש שהרכבת לא תיפתח בשבוע הבא

ח"כ מרגי אמר בדיון שקיים חשש כזה אם משרד התחבורה לא יכין מתווה ברור לכך. נציגת המשרד ציינה שהמהלך ייבחן בדיון עם המל"ל רק ביום חמישי – ואז תתקבל ההחלטה
שרון עידן
02 ביוני 2020
18:26

יושב ראש ועדת הכלכלה חבר הכנסת יעקב מרגי הביע היום (שלישי) חשש בדיון הוועדה בכנסת כי רכבת ישראל לא תשוב לפעולה בשבוע הבא, אם משרד התחבורה לא יכין מתווה ברור לשמירה על בריאות הציבור. מרגי אמר את הדברים אחרי שנציגת משרד הבריאות, רותי גרוס, ציינה כי הפעלת הרכבת תיבחן בדיון עם המועצה לביטחון לאומי רק ביום חמישי, ארבעה ימים לפני מועד הפתיחה המתוכנן. רק אז תתקבל ההחלטה אם אכן לאפשר את פתיחתה.

לדברי נציגת משרד הבריאות, פתיחת הרכבת נדחתה מ-17 במאי ל-8 ביוני בגלל שלמשרד היו דרישות שהיה קשה לעמוד בהן, כמו שמירת מרחק ואכיפת שימוש במסכה בנסיעה.

לפני כשלושה שבועות אישר משרד הבריאות את הפעלת הרכבות באופן הדרגתי אך חזר בו. מנכ"ל המשרד משה בר סימן טוב התנצל בפני שר התחבורה באותה תקופה, בצלאל סמוטריץ' אל אי ההבנה. ממשרד הבריאות נמסר בתגובה: ״אנו מודעים לצורך לאפשר תחבורה ציבורית, אך לצערנו אנו עדיין לא בשלב בו ניתן לתת אישור להתקהלויות בהיקפים כל כך גדולים וצפופים". 

לפי המתווה המקורי שגובש לא הוגבלו מספר הנוסעים בכל קרון. עם זאת ניתן דגש על המלצות לנוסעים לשמירה על בריאותם. ההחלטה לא להגביל את מספר הנוסעים התקבלה בגלל שלא ניתן לשלוט בכך בשל ריבוי הקרונות והכניסות אליהם.