אסירים ביטחוניים בכלא עופר
צילום: משה שי, פלאש 90

משכורות מחבלים לא קוזזו, נתניהו: נפעל לפי החוק

ראש רשות האסירים הפלסטיני אישר את הפרסום בכאן חדשות, ואמר כי כספי המיסים שישראל גובה עבור הרשות הועברו במלואם, ללא קיזוז הסכומים המשולמים למשפחות מחבלים • לשכת נתניהו: הממשלה תפעל לפי החוק • ח"כ דיכטר שיזם את חוק הקיזוז: החוק הוא לא המלצה לא לרה"מ ולא לאף אחד אחר
גל ברגר, משה ברקוביץ' ועמיחי שטיין
03 ביוני 2020
07:52
עודכן ב 13:39

ראש רשות האסירים הפלסטינית, קדרי אבו בכר, אישר את הפרסום בכאן חדשות מאמש (שלישי) ואמר כי הרשות קיבלה מישראל את כספי המיסים שגבתה בשביל הרשות במלואם, בחודש מארס ואפריל השנה, מבלי לקזז מהם את הכספים המשולמים למשפחות מחבלים. אבו בכר הוסיף כי לא ברור אם גם החודש תעביר ישראל את הכספים שנאספו בחודש מאי ללא קיזוז. חבר הכנסת אבי דיכטר, שיזם את חוק קיזוז המשכורות למחבלים: "החוק הוא לא המלצה - לא לראש הממשלה ולא לאף אחד אחר". בלשכת ראש הממשלה בנימין נתניהו הבהירו: הממשלה תפעל לפי החוק.

אתמול פורסם בחדשות הערב בכאן 11, כי למרות החוק שמורה לרשויות בישראל לקזז מדי חודש מכספי הרשות הפלסטינית את הסכומים המועברים למשפחות מחבלים, בשלושת החודשים האחרונים הכספים הועברו במלואם. ברשות הפלסטינית הדגישו כי גם שישראל קיזזה מהעברת הכספים לרשות, המשיכו לשלם למשפחות האסירים והמחבלים ולא מתכוונים לחדול מכך.

חבר הכנסת דיכטר, אמר בריאיון לרן בנימיני בתוכנית "הבוקר הזה", בכאן רשת ב, כי "המסר מההחלטה הזו הוא רע". לדבריו, החוק הוא לא המלצה, לא לראש הממשלה ולא לאף אחד אחר. דיכטר הוסיף כי "כדי לא לקזז צריך לשנות את החוק - אני מתקשה לראות מצב שבו החוק ישונה".

האזינו לריאיון עם ח"כ אבי דיכטר

בכוונת הרשות להקים בחודשים הקרובים בנק פרטי של אש"ף, שבו יופקדו המשכורות והקצבאות לאסירים ומשפחות שהידים. זאת כדי לאפשר את המשך תשלום המשכורות מבלי לחשוף את הבנקים הפועלים בשטחה לסנקציות בין-לאומיות, בגין פעילות בנקאית בזיקה לכספי טרור.

ישראל אכן פעלה לפי החוק וקיזזה את הסכום ששילמה לרשות בשנת 2018, אך כעת כאמור הכספים עוברים ללא קיזוז. הסיבה נעוצה בכך ששר הביטחון דאז נפתלי בנט, שלפי החוק היה אמור להגיש כבר לפני חצי שנה דוח על הסכום שהרשות שילמה ב-2019 כמשכורות לאסירים ומחבלים, לא הגיש אותו והקבינט לא התכנס כדי לאשר קיזוז.

בלשכת ראש הממשלה הגיבו לחשיפה בכאן חדשות: "העיכוב בקיזוז כספי מסים לרשות הפלסטינית לא נבע משינוי בגישה, נפעל בהתאם לחוק".