טראמפ ונתניהו בהצגת תוכנית השלום, 28 בינואר
צילום: אי-פי

תוכנית טראמפ: נתניהו לא יזכיר את ה"מדינה הפלסטינית"

לטענת גורמים המעורים בפרטי הפגישה בין רה"מ עם ראשי מועצת יש"ע, כדי לרצות את האמריקנים, יודיע נתניהו שהוא מקבל את תוכנית טראמפ כבסיס למו"מ, אך להצבעה בכנסת יובא רק החלק של החלת הריבונות, שזוכה לרוב
זאב קם
03 ביוני 2020
08:05

גורמים בכנסת, המעורים בפרטי הפגישה שנערכה אתמול בין ראש הממשלה בנימין נתניהו עם ראשי מועצת יש"ע, טוענים כי הנוכחים בפגישה אתמול הבינו שכדי לא לגרום לכעס בהתיישבות, נתניהו לא יזכיר את המילים "מדינה פלסטינית" בהכרזה הפומבית שלו בנוגע לתוכנית השלום של טראמפ. כך פורסם הבוקר (רביעי) בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב.

עוד אמרו הגורמים כי נתניהו מתכוון לעשות הפרדה בין ההכרזה הצפויה של תמיכה בתוכנית טראמפ לבין מה שהוא יביא להצבעה בכנסת. מלשכת ראש הממשלה נמסר: "ראש הממשלה חזר ואמר כי הוא מחויב לנהל משא ומתן על בסיס תוכנית טראמפ ובמקביל ממשיך במתווה החלת הריבונות".

לטענת הגורמים, כדי לרצות את האמריקנים, יודיע נתניהו שהוא מקבל את תוכנית טראמפ כבסיס למשא ומתן. אך ברור לו שמול הימין הוא אינו יכול להביא את התוכנית כמו שהיא לאישור הכנסת, לאור החלקים הבעייתים בה מבחינת הימין. לכן, להצבעה בכנסת יובא רק החלק של החלת הריבונות, שזוכה לרוב בכנסת.

ראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן אמר הבוקר בריאיון לרן בנימיני בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב כי הוא מוטרד מנושא החלת הריבונות. "ההסכמה של ממשל ארצות הברית לא שווה את הסיכון של המדינה בהקמת מדינת טרור או חלילה בהפקרת עשרות אלפי מתיישבים לסכנת חיים ביישובים מבודדים", אמר. 

האזינו לריאיון עם יוסי דגן

אמש פורסם בחדשות הערב בכאן 11 כי ראשי רשויות ביהודה ושומרון שנכחו בפגישה הטעונה עם ראש הממשלה בנימין נתניהו קיבלו את הרושם שהאמריקנים לקחו בימים האחרונים כמה צעדים אחורה, ויש אפשרות שלבסוף הם לא יתנו את האור הירוק לסיפוח חלקים מיהודה ושומרון. לדברי ראשי הרשויות שנכחו בפגישה, ראש הממשלה אמר להם כי "אם נקבל את הריבונות, נצטרך לתת משהו בתמורה". לטענתם, הדבר הזה הוא הסכמה עקרונית למשא ומתן להקמת מדינה פלסטינית.

הניסיון של ראשי מועצת יש"ע לנתק את הקשר בין החלת הריבונות לבין נכונות למשא ומתן עם הפלסטינים, לא צלח. נתניהו אמר להם כי בתוכנית אחרת, של ממשל אחר, יידרשו מאיתנו פינוי. ראשי הרשויות השיבו לו: "אנחנו מעדיפים לשחות בביוב, מאשר לטבוע במים מתוקים".

ראש הממשלה קרא בפגישה לראשי מועצת יש״ע לתמוך בתוכנית להחלת הריבונות על יהודה ושומרון. נתניהו נפגש ביחד עם יו"ר הכנסת יריב לוין עם ראשי המועצה המתנגדים לתוכנית טראמפ הכוללת בתוכה הקמת מדינה פלסטינית.

בהודעה שיצאה אחרי הפגישה נמסר כי נתניהו אמר לראשי הרשויות: ״עומדת בפנינו הזדמנות היסטורית להחלת ריבונות בשטחי יהודה ושומרון״. הוא חזר על מחוייבותו לנהל משא ומתן על בסיס תוכנית טראמפ ועדכן שהדיונים עם האמריקנים עדיין נמשכים. סוכם כי הצדדים ימשיכו בהידברות.