מתוך התקרית אתמול

התקרית בצאלים: "תופעה של 20 שנה"; "קומץ נערים ממשפחות מצוקה"

התקרית בצאלים: האזינו לעימות בין מפקד הבסיס לשעבר לנציג ועד ביר הדאג'
קלמן ליברמן
03 ביוני 2020
10:44

תופעת גניבות של כנופיות בדואיות או קומץ נערים ממשפחות מצוקה? אחרי התקרית בבסיס צאלים אתמול שבה חיילים רדפו אחר רכב של בדואי שנחשד כגנוב, אומר הבוקר (רביעי) מפקד הבסיס לשעבר האלוף במילואים גיא צור כי "כבר 20 שנה יש שם No Man's Land שמי ששולט בה זה כנופיות בדואיות, שהופכות יותר ויותר חצופות". נציג הוועד המקומי ביר הדאג' סלמן אבן חמד: "מדובר בקומץ קטן של נערים ממשפחות מצוקה".

האזינו לריאיונות עם מפקד צאלים לשעבר ונציג ועד ביר הדאג' בכאן רשת ב

"זו תופעה שהולכת ומתרחבת מבחינת הנחישות והתעוזה של הכנופיות הבדואיות", אמר צור, שהיה מפקד זרוע היבשה בעברו, בריאיון לאסף ליברמן וקלמן ליבסקינד בכאן רשת ב. "הם הופכים יותר חצופים ועבריינים. זה אירוע חמור שאסור שיקרה. מדינת ישראל צריכה לאכוף את החוק. זה מחדל ארוך שנים, המדינה צריכה להתמודד עם העבריינות הבדואית. 

לדברי צור, לא מדובר באירועים נקודתיים. "הגניבות מבסיסי צאלים הן יומיומיות", הסביר. "הבעיה היא בכל המרחב, לא רק בתוך הבסיס לבדו. יש ציוד, אמל"ח, רכבים, הכול בשטחים מאוד גדולים. כמעט כל לילה יש אירועי גניבה, לעיתים מתוך תרגילים, נוסעים לידם טרקטורונים בדואים, ולוקחים דברים. המיומנות שלהם אדירה, ולכוחות שלנו אין שום סיכוי להשיג אותך במרדפים. זו תופעה שאי אפשר לא לראות".

לדברי נציג הוועד המקומי ביר הדאג' בנגב, סלמן אבן חמד, "תושבי ביר הדאג' לא עוסקים בגניבת אמל"ח ולא נחקרו. מקרים רבים שכן נבדקו, נמצא שמעורבים בהם אנשים מתוך הבסיסים". לדבריו, "בביר הדאג' מדובר בקומץ קטן של נערים ממשפחות מצוקה המטופלות על ידי הרווחה, ולוקחים בעיקר מזון. לא מדובר כאן בכמויות אדירות".

לגבי האירוע האחרון, אומר אבן חמד, "היה מרדף בתוך היישוב וירי, יצאה שמועה שמהירי נהרג ילד. הג'יפ יצא מהיישוב וביקשו לעכב אותו. הדברים לא התרחשו כפי שתואר ברשתות".