חיטוי בגמנסיה העברית בי-ם, היום
צילום: דוברות עיריית ירושלים

נתניהו קבע: כל מוסד חינוכי שיאותר בו מקרה הידבקות בקורונה - ייסגר

עלייה במספר החולים בירושלים; בתי ספר בתל אביב נסגרו • היום בלבד התגלו 36 חולים בקורונה בבירה. תיכון הגמנסיה העברית עבר חיטוי • כ-2,000 תלמידים ועובדי הוראה בכל הארץ נכנסו לבידוד מאתמול
כתבי כאן חדשות
03 ביוני 2020
12:22
עודכן ב 18:37

נמשכת התפשטות נגיף קורונה במערכת החינוך: ראש הממשלה, בנימין נתניהו, החליט אחר הצוהריים (רביעי) כי כל מוסד חינוכי שיאותר בו מקרה תחלואה - ייסגר. נתניהו קיים התייעצות בנושא מערכת החינוך עם שר החינוך יואב גלנט וראש המל"ל מאיר בן שבת. נתניהו הנחה את גלנט להמשיך לפעול לפתרונות מיגון וריחוק לתלמידים ולצוותי ההוראה, יש להמשיך לטפל במוקדים שאותרו. עוד הנחה להמשיך לעקוב ולקיים הערכות מצב.

עלייה חדה נרשמה היום במספר החולים בירושלים, היום בלבד התגלו 36 חולים בנגיף. בתל אביב נסגרו הבוקר שלושה בתי ספר לאחר שהתגלו בהם תלמידים חולים. עיריית תל אביב הודיעה כי בתי ספר הירדן, הגליל וקשת עברו ללמידה מרחוק עד ליום שישי בעקבות גילוי של תלמיד אחד מאומת בכל אחד מבתי הספר הללו. "לא ידוע לנו על בתי ספר ביפו שנסגרו בשל תלמידים שאומתו כחולים" נאמר בהודעה.

כ-2,000 תלמידים ועובדי הוראה ממוסדות חינוך מרחבי הארץ נכנסו היום לבידוד. בכך מספר המבודדים במערכת החינוך עלה מ-4,925 אתמול ל-6,831. שישה בתי ספר נסגרו היום, מספר בתי הספר הכולל שנסגרו עד כה – 42.

עיריית ירושלים ביצעה היום פעולות חיטוי של תיכון הגמנסיה העברית על רקע התפרצות נגיף קורונה במקום. תלמידה באולפנת צביה באשקלון נדבקה בקורונה. 580 תלמידות נשלחו לבידוד בביתן, האולפנה נסגרה. בבת-ים נסגרו שני תיכונים בהם התגלו שלושה חולי קורונה. ראש העיר צביקה ברוט קיבל את ההחלטה בהתייעצות עם משרד החינוך.


בתחילת השבוע, לאחר שהתגלו שני מקרים, החליטה העירייה להמשיך ולהפעיל את שני התיכוניים תוך בידוד חלק מהתלמידים והמורים, אך לאחר גילוי המקרה השלישי הוחלט לסגור אותם עד לתום ביצוע בדיקות לכל המבודדים.

ראש העיר באר שבע, רוביק דנילוביץ', פנה לשר החינוך, יואב גלנט, בבקשה לאפשר למנהלי בתי הספר עצמאות מוחלטת וגמישות ניהולית מלאה. זאת בעקבות הצטרפות תיכון מקיף ג' בעיר לבידוד מניעתי לאחר שאתמול נכנסו תלמידי מקיף ו' לבידוד.

בפנייתו הדגיש ראש העיר כי במציאות שנוצרה, לפיה חלק ממוסדות החינוך לומדים באופן רגיל ואחרים מושבתים בשל חולה מאומת אחד (מתוך 2,000 תלמידים ואנשי הוראה), יש לתת עצמאות מוחלטת וגמישות ניהולית מלאה למנהלות ולמנהלי בתי הספר, להפעיל את המוסד החינוכי בכלים הטובים והנכונים שעומדים לרשותם בין אם בלמידה מרחוק, קפסולות ותוכניות לימודיות בדגש על הכנה לבגרות.

ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות, הפרופסור סיגל סדצקי התראיינה בתוכנית "סדר יום" בכאן רשת ב ואמרה לקרן נויבך כי היא מוטרדת מהמצב שכן מחלת קורונה חוזרת: "חשבתי שאולי הנגיף ילך לישון בחודש מאי וזה לא קרה. יש עונתיות בנגיפים אך זה לא קרה פה - אנחנו במצב שנזרעים זרעים מאוד מסוכנים".

פרופסור סדצקי ציינה כי "יש שלושה מצבים שבהם אנחנו סבורים שנכון לבצע בדיקות סקר: בתי אבות, בתי ספר ובמשפחות של המגעים כי שם ראינו התפשטות מהירה ונרחבת. השאלה היום מה משמעות המקרים שאנחנו רואים, לאן הם יתפתחו ומה צריך לעשות - זאת שאלת מיליון הדולר, ואין לכך תשובה חד משמעית".

ראש שירותי בריאות הציבור התייחסה גם להתפרצות המתמשכת של הנגיף במערכת החינוך, ואמרה: "בתי הספר הם מקור הדבקה וזה לא מפתיע כי הכיתות גדולות וקשה לשמור על ריחוק של שני מטרים. רואים חולים מפושטים בארץ ומספרים גדולים. התפקיד שלנו זה להיות על הנתונים. הדלקנו נורות אדומות כשלושה ימים לפני המקרים בגמנסיה".

היא הוסיפה כי "בהתחלה אמרו שיפתחו לפי ההנחיות אבל בפרקטיקה הבינו שקשה לשמור על כך, ואז התחילו פשרות. הדלקנו נורות אדומות והדרג הפוליטי לא החליט עדיין מה לעשות בקשר אליהן".

בהכנת הידיעה השתתפו דקלה אהרן-שפרן, אוריה אלקיים, לירן כוג'הינוף