עריכה גנטית
צילום: אי־פי

הדרך למיגור המגפות? ספרייה לעריכת גנים תוקם בישראל

רשות החדשנות אישרה את הקמתו של מאגד CRISPR-IL המשלב טכנולוגיות בינה מלאכותית לקידום תחום העריכה הגנומית • שימוש בקריספר מאפשר עריכה גנטית – כך שהגנים שגורמים למחלות ינוטרלו
שירה הדס־נקר
03 ביוני 2020
16:02

בדרך למיגור המגפות הבאות? ועדת המחקר לתשתיות טכנולוגיות של רשות החדשנות אישרה היום (רביעי) את הקמתו של מאגד CRISPR-IL (קריספר – חלק ממנגנון הגנה מפני נגיפים בדנ"א) המשלב טכנולוגיות בינה מלאכותית לקידום תחום העריכה הגנומית במימון ציבורי כולל של 36 מיליון שקלים לתקופה של 18 חודשים. שימוש בקריספר מאפשר עריכה יעילה של גנים – כך שהגנים שגורמים למחלות ינוטרלו.

מדובר בתוכנית שמשלבת את תחום הביולוגיה עם דיסציפלינות מתחומים שונים, בהם הנדסה, אלקטרוניקה, פיזיקה, חישוביות, ננו־טכנולוגיה, מדע חומרים וטכנולוגיות אינטגרטיביות כגון שילוב בין תרפיה תאית וגנטית, שנותנות מענה לאתגרים בתחום הרפואה או תחומים אחרים כמו חקלאות, אנרגיה וצבא.

טכנולוגיית קריספר מאפשרת חיתוך באזור ספציפי בדנ"א, "השתקה" או "הפעלה" של גנים והחלפת מקטע דנ"א במקטע אחר. בין השימושים הפוטנציאליים: פיתוח טיפולים רפואיים מתקדמים ומותאמים אישית, תיקון גנים המעורבים במחלות, שיפור תכונות של תוצרת חקלאית, קיצור משך הזמן הנדרש לפיתוח מוצרים חדשים וצמצום עלות הפיתוח. על פי הערכות, עד לשנת 2025 יעמוד גודלו של שוק המוצרים המבוססים על טכנולוגיות קריספר על כ־500 מיליארד דולר. 

עם זאת, יישום רחב של הטכנולוגייה עדיין צריך להתגבר על חסמים משמעותיים. הכלים הקיימים כיום לעריכה גנומית מספקים יעילות ודיוק מוגבלים העלולים להביא לביצוע שינוי באזור לא רצוי בגנום ולהשלכות כלכליות ובטיחותיות משמעותיות.

מנכ"ל רשות החדשנות אהרון אהרון, מסר בתגובה: "מאגד CRISPR-IL יאפשר לתעשייה הישראלית לעמוד בחוד החנית של העשייה העולמית בתחום העריכה הגנומית, תוך גיוס מיטב המדענים והטכנולוגיות החדשניות שפותחו בישראל. המאגד יכנס תחתיו חברות תעשייה מתחומים שונים וקבוצות מחקר, שיפתחו יחדיו פתרונות טכנולוגיים מתקדמים הצפויים להשפיע על תחומי הרפואה, החקלאות ובעלי החיים".