ארכיון
צילום: יוסי אלוני, פלאש 90

בתום התייעצות השרים: הרכבת תשוב לפעילות ביום שני

אחרי השבתה של יותר מ-70 ימים: ברכבת ישראל נערכים לפתיחה, תוך שמירת ההנחיות - עטיית מסכות, ריחוק חברתי ומדידת חום לנוסעים • בר סימן טוב דרש להפעיל רק קווים ישירים, השרה רגב: "לפתוח מלא מלא"
שרון עידן
04 ביוני 2020
11:36
עודכן ב 13:03

אחרי השבתה של יותר מ-70 ימים, הוחלט היום (חמישי) כי רכבת ישראל תשוב לפעילות החל מיום שני הקרוב. שרת התחבורה מירי רגב הוסיפה כי נוסעי הרכבת יידרשו לעטיית מסכות והקפדה על ריחוק. לנוסעים ימדד חום בכניסה לתחנות.

בהתייעצות בין משרדי הממשלה, קרא מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב, להוסיף לרכבת תו סגול מיוחד ולהפעיל רק קווים ישירים, כאשר קווים מאספים יפעלו חלקית מאוד. זאת בשל התחלופה הרבה של הנוסעים. אולם שרת התחבורה מירי רגב התנגדה למתווה זה והתעקשה שהוא לא ישים. היא הורתה לפתוח את תנועת הרכבות "מלא מלא, בלי אותיות קטנות". לדבריה, אם תתגלה בעיה בקו מסוים של רכבת, משרד התחבורה יסגור אותו בלבד.

שלשום הגיעה שרת התחבורה למרכז השליטה של רכבת ישראל על מנת להנחות את הנהלת הרכבת להיערך להפעלה מלאה ביום שני ולוודא שהנהלת הרכבת פועלת על פי הנחיות משרד הבריאות ונערכת ליישום כללי הבטיחות.

ב-13 במאי כבר הודיע משרד הבריאות שהתיר להפעיל את הרכבות באופן הדרגתי ללא הגבלת נוסעים, אך חזר בו. מנכ"ל המשרד משה בר סימן טוב התנצל בפני השר דאז בצלאל סמוטריץ' על אי ההבנה בתהליך. ומסר: ״אנו מודעים לצורך לאפשר תחבורה ציבורית, אך לצערנו אנו עדיין לא בשלב בו ניתן לתת אישור להתקהלויות בהיקפים כל כך גדולים וצפופים".

ממשרד התחבורה נמסר כי על ציבור נוסעי הרכבת לעקוב אחר הפרסומים בכלי התקשורת ובאתר הרכבת, כדי ללמוד על לוחות הזמנים העדכניים של קווי הרכבת.