ריבלין, ארכיון
צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

ריבלין קורא להרגעת השיח על הסיפוח: מספיק עם האלימות המילולית

נשיא המדינה מסר בהודעה לתקשורת כי אסור להשתיק ביקורת ויש לעודד שאלות ודיון בציבור: "אני, שזוכר היטב את נסיונות ההשתקה בימי אוסלו וההתנתקות, וזוכר כמה קשה עמלנו כדי להשתקם מאותו שבר, מבקש מכם - מספיק"
אוריה אלקיים
04 ביוני 2020
12:32

נשיא המדינה ראובן ריבלין קרא הבוקר (חמישי) להרגעת הרוחות בויכוח הציבורי על שאלת הסיפוח. ״איננו מתייראים מן המבקרים והשואלים, אך עלינו בהחלט להתיירא ממשתיקי השיח", אמר ריבלין. "אל לנו להשתיק שאלות, היסוסים או ביקורת מאף צד פוליטי".

הבוקר התראיין יו"ר מועצת יש"ע דוד אלחייני לכאן רשת ב וטען כי לא יהיה סיפוח, כיוון שהאמריקנים הציבו את קיומה של הסכמה לאומית רחבה בישראל בנושא כתנאי להסכמתם, ואילו בני גנץ וגבי אשכנזי מתנגדים לסיפוח.

הוויכוח על הסיפוח הגיע להחלפת מסרים צורמים בקרב גורמים בימין אתמול, לאחר שאלחייני טען כי טראמפ אינו ידיד של מדינת ישראל, אם זו התוכנית שהוא מציע לה. דברים אלה נתקלו בגינוי חריף מצד ראש הממשלה ויו"ר הכנסת. 

בדבריו, אמר נשיא המדינה כי ״אנשים אחים אנחנו. נזכיר גם היום ולא מתוך מליצה. העיסוק הגואה בימים האחרונים סביב שאלת הסיפוח מציף שוב שיח קשה. הם ואנחנו, הלנו אתה או לצרנו. כולנו מפסידים מצורת השיח הזו.

"הדיון בשאלות הרות גורל, ושאלת הסיפוח היא בהחלט שאלה הרת גורל, חייב להתקיים", המשיך ריבלין. "איש איש ותפיסת עולמו. זוהי נשמת אפה של הדמוקרטיה הישראלית".

״איננו מתייראים מן המבקרים והשואלים, אך עלינו בהחלט להתיירא מן המשתיקים" הוסיף הנשיא. "אל לנו להשתיק שאלות, היסוסים או ביקורת מאף צד פוליטי. לחלוק - כן. להתווכח - ודאי. אך האלימות המילולית, התיוגים, הלעג והבוז חייבים להיפסק. אני, שזוכר היטב את נסיונות ההשתקה בימי אוסלו וההתנתקות, וזוכר כמה קשה עמלנו כדי להשתקם מאותו שבר, מבקש מכם - מספיק".