-

בדיקות, בידודים, איתורים: היחידה המיוחדת שנלחמת בשרשרת ההדבקה

איך עוצרים הדבקה לפני שהיא הופכת להתפרצות המונית? המהלך הקריטי של אסטרטגיית היציאה האוסטרית
עמיחי שטיין
05 ביוני 2020
19:45

ראש הממשלה בנימין נתניהו וקנצלר אוסטריה סבסטיאן קורץ נמצאים בקשר טוב במיוחד. ראש הממשלה אף אמר שישראל עוקבת אחרי המודל האוסטרי כמודל היציאה. עכשיו, עזבו אתכם שלא ממש עשינו מודל יציאה כמו זה של האוסטרים – אתם יודעים, הבלאגן הישראלי, אבל מתברר שישראל גם לא יישמה דבר קריטי שהאוסטרים כן עשו כדי לאפשר להם לצאת מההסגר: יחידה מיוחדת שתעסוק "באיתור מגעים" ותבצע חקירות אפידמיולוגיות כדי לעצור התפרצויות מקומיות לאחר היציאה מההסגר.

ממשלת גרמניה עשתה חישוב – על כל 20 אלף תושבים, צריך חמישה אנשים שיהיו אחראים על חקירות אפידמיולוגיות. באוסטריה, כרגע, מסתפקים בהרבה פחות (אצלנו – בהרבה הרבה הרבה פחות), אבל הרעיון הוא ברור: לקטוע את שרשרת ההדבקה בתוך מקסימום 48 שעות.

בימים אלה מתחילים אנשי הצלב האדום באוסטריה קורס של שבועיים כדי שיוכלו לסייע באותן חקירות, ממש כמו חיילי מילואים. המטרה היא שאם וכאשר רשות מקומית תצטרך סיוע בחקירה המונית יוכלו לגייס את אותם גורמים לסיוע. 

היחידות הללו הן חובה, לא רשות, כדי שישראל לא תחזור להסגר מלא. מה שאנחנו רואים בבתי הספר זה רק דוגמית – להתפרצות שיכולה להתרחש כאן, אם לא נצליח לסגור את מעגל ההתפרצות בתוך 48 שעות.