אל על
צילום: פלאש 90

המדינה מוכנה להעביר מיליארד וחצי שקלים לאל על

המדינה מציעה לתת 400 מיליון דולר לחילוץ חברת התעופה הישראלית - חלקו כהלוואה, וחלקו כמענק שיקנה למדינה אופציות פיננסיות בחברה. בתמורה החברה תצטרך לנקוט בצעדי התייעלות נרחבים
ליאל קייזר
04 ביוני 2020
21:06

תוכנית החילוץ של אל על: המדינה הסכימה לראשונה לתת לחברת התעופה סכום של כמיליארד שקלים וחצי מקופת המדינה - כך פורסם היום (חמישי) בחדשות הערב בכאן 11. במסגרת ההצעה העדכנית במשא ומתן בין הצדדים, המדינה תיתן לאל על סכום של 400 מיליון דולר - חלקו כהלוואה, וחלקו כמענק שיקנה למדינה אופציות פיננסיות בחברה.

ההצעה הועלתה לאחר שאף בנק לא הסכים להעמיד לחברת התעופה הישראלית הלוואה בסכום הזה, על אף שהמדינה הסכימה לערוב ליותר מ80% מההלוואה. בתמורה החברה תצטרך לנקוט צעדי התייעלות רחבים ובהם פיטורים של כ-2,000 עובדים.

חברת התעופה הישראלית נקלעה למשבר עמוק בעקבות התפשטות נגיף קורונה בעולם והירידה המשמעותית בהיקף הטיסות. לפני כשבועיים פנתה רשות שדות התעופה לאל על ודרשה ממנה לשלם את חובותיה לרשות עד לסוף השבוע. ברשות שלחו מכתב לחברה בו נכתב שאם לא תשלם את החובות, שעומדים על עשרות מיליוני שקלים, הם ינקטו בהליכים משפטיים ועיקולים.

בד בבד, במכתב ששיגר מנכ"ל החברה גונן אוסישקין לראש הממשלה בנימין נתניהו לפני כשלושה שבועות נטען כי אל על חייבת יותר ממליארד שקלים ללקוחותיה. אוסישקין ציין כי במקרה של פירוק החברה - הכסף לא יוחזר לנוסעים, וקרא לסייע לה. 

במכתבו כתב אוסישקין כי משרד האוצר הוא זה שהחליט לפרק את אל על, דווקא אחרי שהחברה הציגה תכנית התייעלות בהיקף של מיליארד שקלים וחצי בכל שנה, למשך שבע שנים. אוסישקין איים כי פירוק אל על ייפגע בביטחון הלאומי ויגרום לאובדן פרנסה של כעשרת אלפים בתי אב ומטוסים.