-

פרסום ראשון: הקצין שפיקד על תחנת המשטרה במודיעין עילית בחקירה הרשלנית של אונס בת ה-7 - יקודם

סנ"צ עמוס דמרי ימונה למפקד תחנת רהט. המשטרה הייתה אמורה לבצע בדיקה פנימית על התנהלות חקירת האונס, אך בסוף נקבע שעד שלא תסתיים החקירה לא תיערך בדיקה. מהמשטרה נמסר: "הקצין מתאים וראוי לקידום ועבר את הליך המיון במלואו"
רועי ינובסקי וכרמל דנגור
04 ביוני 2020
21:39

פרסום ראשון: הקצין שפיקד על תחנת המשטרה במודיעין עילית בחקירה הרשלנית של אונס בת ה-7 בבנימין, יקודם וימונה למפקד תחנת רהט - אחת מהתחנות המורכבות במגזר הערבי. היום (חמישי) פורסם לראשונה בחדשות הערב כי קידומו של הקצין יעשה בעוד בדיקת ההתנהלות המשטרתית של מחדלי החקירה טרם החלה, בטענה שהחקירה הפלילית של הפרשה טרם הסתיימה. 

לכאן חדשות נודע כי במסגרת סבב המינויים שהתקיים השבוע, הוחלט שמי שהיה ממלא מקום מפקד התחנה - והדמות החשובה ביותר בתחנה בזמן המחדלים - סגן ניצב עמוס דמרי, יקודם ויעבור במסגרת סבב המינויים הקרוב לפקד על תחנת רהט. מדובר באזור עם פשיעה ברמה גבוהה, ורק באחרונה התרחשו בו כמה אירועי ירי על שוטרים. המינויים בסבב הנוכחי עדיין לא סופיים, וכפופים לאישור השר לביטחון הפנים, שטרם חתם עליהם.  

המינוי קורה אחרי שתחנת מודיעין עילית ספגה ביקורת קשה על החקירה רשלנית של אונס בת ה-7, שפורסמה לפני כשנה. מחמוד קטוסה היה עצור כמעט חודשיים בחשד לביצוע המעשה, ורק אחרי הגשת כתב האישום התגלו שורה של מחדלים בנושא, ובהם: המשטרה שינתה את התאריך ומיקום האירוע בדיעבד ולא בדקה את בגדי הילדה. קטוסה הואשם שגרר את הילדה ברחוב ואנס אותה באכזריות, על אף שלא היו שום ראיות לכך.

לאחר כחודשיים שבהם שהה קטוסה במעצר, הודיע הפרקליט הצבאי הראשי, אלוף שרון אפק, הודיע על חזרה מכתב האישום, ושחרורו מעצר. בהחלטה נכתב כי מהתשתית הראייתית עכשיו אין סיכוי סביר להרשעה. המשטרה הייתה אמורה לבצע בדיקה פנימית של ההתנהלות, אבל בסוף נקבע שעד שלא תסתיים חקירת האונס לא תיערך בדיקה - והתיק עדיין תקוע. קטוסה עדיין מוגדר חשוד. 

מהמשטרה נמסר: "הליך הקידום והמיון של קצינים במשטרת ישראל מתבצע באופן סדור ובהתחשב במכלול פרמטרים מקצועיים ואיכותיים, שכולם נבחנים לאורך כל מסלול השירות של כל קצין. מדובר בהליך רב שלבי שמתבצע תוך בקרת איכות מתמדת, באופן שיבטיח כי רק הראויים והמתאימים ביותר יקודמו.

"הקצין מתאים וראוי לקידום ועבר את ההליך במלואו. זאת בדומה לעשרות קצינים וקצינות מוכשרים שהוחלט לקדמם השבוע בדרגה בשל כישוריהם ותפקודם המצויין לאורך השנים במגוון תפקידים. נציין כי חקירת האונס במודיעין עילית עודנה מתנהלת בימים אלו, ואין כיום כל מניעה לקדם מי מהקצינים שהוזכרו בשל אירועי עבר כלשהם".