מדלן מקאן והחשוד החטיפתה ורציחתה כריסטיאן ברוקנר
צילום: גטי אימג'ס

היעלמות מדלן מקאן: האם ניתן להרשיע את החשוד?

בתקשורת הבריטית מדווחים כי החוקרים הגרמנים סבורים שיש להם מספיק ראיות שיובילו להרשעה. אך הראיות שנאספו נגד ברוקנר הן נסיבתיות, אין ראייה פורנזית שקושרת אותו למעשה או הודעה בחטיפה
מואב ורדי ואיתמר מאירי
04 ביוני 2020
23:27

לאחר שאמש (חמישי) חשפה משטרת בריטניה כי נמצאו ראיות רבות הקושרות את כריסטיאן ברוקנר, אסיר גרמני בן 43, לחטיפה והרצח של מדלן מקאן - עדיין לא ברור אם התביעה בגרמניה תוכל להרשיעו. בתקשורת הבריטית מדווחים כי החוקרים הגרמנים סבורים שיש להם מספיק ראיות שיובילו להרשעה. אך הראיות שנאספו נגד ברוקנר הן נסיבתיות, אין ראייה פורנזית שקושרת אותו למעשה או הודעה בחטיפה.

כתב הערוץ הגרמני הציבורי "ARD", פטר יגלה, סיפר הערב בריאיון לכאן חדשות כי פיסות מידע וראיות חדשות בפרשה החלו להתקבל לפני כשלוש שנים. זאת בעקבות שידור של תוכנית טלוויזיה גרמנית, שהציגה את פרטי היעלמותה של מדלן. עם זאת, יגלה ציין כי עדיין אין מספיק ראיות שיובילו להרשעה והוסיף כי "המשטרה מקווה שעם פרסום התמונות החדשות של שני כלי רכב, שבהם נהג ברוקנר בפורטוגל ב-2007, יופיעו ראיות חדשות". 

ברוקנר הורשע ב-2018 באונס תיירת אמריקנית שהתרחש לפני 18 שנים. המידע הראשוני שהוביל אליו הוא מידע שהתקבל מאדם שטען כי ברוקנר סיפר לו שהוא יודע בדיוק מה קרה למדלן, ואף הראה לו סרטון שבו הוא נראה לכאורה אונס את התיירת האמריקנית. ברוקנר הועמד לדין בעבר בגין עבירות של תעללות מינית בילדים. 

בחקירה משותפת של בריטניה, גרמניה ופורטוגל התגלה כי החשוד קשור לשני כלי רכב שעלו בעת החקירה. ראייה נוספת שהתגלתה נגדו היא שיחת טלפון ארוכה שקיבל החשוד הגרמני, זמן קצר לפני שמדלן נראתה בפעם האחרונה. החשוד והאדם שהתקשר אליו שהו בתוך כפר הנופש בפורטוגל, שבו שהתה מדלן בזמן ההיעלמות. 

ברוקנר היה על הכוונת של חוקרים, אך הוסר מרשימת החשודים האפשריים כבר בתחילת החקירה. מקרה האונס של התיירת האמריקנית תואם את דפוס הפעולה בחטיפה של מדלן. זאת משום שברוקנר פרץ לביתה של התיירת כדי לגנוב רכוש לפני האונס - הדבר תואם את הערכת החוקרים כי מדלן נחטפה תוך ביצוע שוד. 

מקאן נעלמה במאי 2017, כשהיא בקושי בת ארבע, במהלך חופשה משפחתית בפורטוגל. הוריה אכלו ארוחת ערב כמה עשרות מטרים מדירת הנופש שבה שהתה, וכשחזרו גילו שנעלמה ממיטתה. מאז נפתחה חקירה חוצת מדינות, הועלו השערות רבות ואפילו האשימו את ההורים כחשודים אפשריים. לפני שנתיים הודיע משרד הפנים של בריטניה על הקמת מבצע מיוחד ותיקצב אותו בכ-11 מיליון פאונד.