תמר אייזנמן
צילום: דור מלכה

שאלון לשבת עם תמר אייזנמן

הגיטריסטית האהובה שהיא גילתה במקרה, האלבום הכי טוב שהיא שמעה לאחרונה והשיר הכי יפה שלה שאתם לא מכירים. תמר אייזנמן מתארחת בשאלון לשבת שלנו
מערכת כאן
05 ביוני 2020
07:00

"שאלון לשבת" - סדרת שאלות למוזיקאים ישראליים על המוזיקה עליה הם גדלו, על השירים שהם שומעים, על חלומות שלהם בחיים וגם אחריהם. קבלו את תמר אייזנמן.

מהו האלבום הראשון שהתאהבת בו?
אני נזכרת בשני אלבומים. הראשון הוא אלביס פרסלי – הלהיטים הגדולים. והשני Dilate הוא של אנני דיפרנקו. בבית שגדלתי שמענו בדיסקים בעיקר מוסיקה קלאסית, אבל אי שם בסוף שנות השמונים התגנב לו הדיסק של אלביס, אני חושבת שהבאנו אותו איתנו חזרה מסן פרנסיסקו וחרשתי עליו כאילו אין מחר. נדמה לי שהתת מודע שלי ספג הרבה מיסודות הרוקנרול והשואו ביזנס דרך הדיסק הזה. כבר התחלתי ללמוד לנגן על גיטרה אז וכנראה שהתחברתי מאוד לגיטרות מראשית ימי הרוקנרול וגם ללוק של אלביס עם הגיטרה על העטיפה.

את האלבום של אנני דיפרנקו קניתי כבר בגיל יותר מאוחר, אחרי שגיליתי את הגיטריסטית והזמרת האהובה עלי באופן מקרי לחלוטין בגיל 16 (טרום טרום עידן הסטרימינג יוטיוב וכו'), פשוט מישהו אמר לי שאני דומה לה אז הלכתי לחנות תקליטים לראות במי מדובר. באלבום יש שיר שנקרא "נפוליאון" – שיר על זמר/ת שמכרו את נשמתם לשטן (חברת תקליטים) ושכחו את החברים והמשפחה, הקהילה שתמכה בהם או משהו כזה. בנוסף יש שם כמובן רומן סוער שקיבל תפנית מכוערת, פגיעות אכזבה ועוד. אני לא בטוחה כמה הבנתי אז מהשיר אבל תחושת החיים והאנרגיה שיצאה מהגיטרה האקוסטית של אנני שינו את הגישה שלי למוזיקה עד היום.


מהו האלבום, או השיר, היותר טובים ששמעת לאחרונה?
מצד אחד יש כל כך הרבה חדש מעולה שאנחנו נחשפים אליו מצד שני יש משהו בכמותיות שקצת מרחיק ונוצר מעין חיבור שהוא למקטעים ולא בהכרח למשהו שלם וזה קצת חסר לי. אבל נהנתי מאוד לאחרונה (זה כבר לא כל כך חדש יחסית 2019) מאלבום הבכורה של בריטני הווארד (להקת אלבמה שייקס) - Jaime.

מהו - אם יש כזה - השיר הכי יפה שלך, שאיש לא מכיר?
הרבה פעמים מגלים שיר שוב ושוב, וגם את היופי שלו (אפילו שעבדת עליו מאות שעות או הרכבת ופירקת אותו שוב ושוב) ואני רוצה להאמין שכל שיר שיצא באלבומים שלי מצא בדרך כזו או אחרת את דרכו לאיזשהן זוג אוזניים אוהבות. הרצועה שחותמת את האלבום 5FEET4 מ-2005, היא שיר שנכתב בהפתעה, כמו רוח פתאומית שחדרה אל האולפן בדקה התשעים והפכה לבונוס טראק שאני מאד אוהבת. אני לא בטוחה כמה אנשים גילו אותו (כשהיה באמת צריך להגיע אליו אחרי כמה דקות של שקט בסוף הדיסק). עד היום השיר והביצוע מרגשים אותי, זה טייק אחד גיטרה ושירה על הלב שנקרע בין להאחז בישן ובמוכר ולהפתח לדבר חדש וחשוף. חפשו אותו New Day. באלבום הבא אחריו, Gymnasium, רצועת הפתיחה נקראית New Touch.


יש לך שיר אותו היית עושה אחרת? או לחילופין שיר שאת מתחרטת על פרסומו?
בטח. וגם לא. כי גם אם הייתי יכולה לשנות עכשיו מילה, תו או משהו במיקס של השיר, בשאלון הבא כבר יהיה משהו אחר לשנות. האפשרויות אינסופיות ואני מוצאת בזה הרבה יופי. מצד אחד יש דיוקים ביצירה שנשמרים לנצח ומצד שני יש הצצה לנקודה מאד מסוימת בזמן, בעצם גם ליצירה "גמורה" יש לאן לגדול. בביצוע חי, גרסא חדשה ועוד. בקיץ האחרון איתי פרל ואני עשינו סיבוב הופעות משותף, ואחד הדברים היפים שקרו במפגש הזה בעיני זה הפניה המחודשת לשירים ישנים שלנו. איתי כתב בית חדש לשיר שלי "כלום לא" במקום בית קיים. הטקסט החדש התאים מאד לרוח הסיבוב המשותף וזה לקח את השיר למחוזות חדשים ומרוממים, זה היה כיף גדול. אני שרה את הטקסט החדש עד היום. חוץ מזה שאני חושבת כרגע שזה הרבה יותר טוב כי איתי משורר ומוזיקאי מבריק ויחודי. השיר עושה מצב רוח טוב ועכשיו אני כנראה כבר קצת פחות מתחברת לאזורים "הדארקים" שאפיינו את השיר לפני השינוי של הקיץ.

את זוכרת את הרגע בו הבנת שתקדישי את חייך למוזיקה? שזה הייעוד שלך?
האמת שלא ממש. ברור לי שזו בחירה שמתקיימת בכל פעם מחדש. אז יש כל מיני רגעים כאלו, בתקופות שונות ועם תובנות שונות. בכל זאת אולי אי שם בגיל שש כשביקשתי מההורים שלי גיטרה כנראה החל הניצוץ ולא במודע. אני לא מגדירה את חיי כמוקדשים למוזיקה אף על פי שעשייה מוזיקלית נתפסת בעיני כעניין גדול בעל ערך גבוה מאד בתרבות שלנו ומן הסתם בחיים שלי. עם זאת, אני מחפשת איזון בין השכבות הרבות בעשייה הזו כדרך חיים וכמקצוע (הפרקטיקה, האומנות והמושקעות עם כל המסתוריות ההכרחית) - המוזיקה נובעת מתוכם.

יש רגע הפוך? האם אי פעם רגשת שאת צריכה לפרוש ולוותר על החלום?
קרה לי בעבר, כן. וכשהבנתי שזה לא דבר שיש לחלום אליו או אותו אלא סטייט אוב מיינד, מצאתי הרבה שקט והעשייה (שהיא החלום) געשה.

לו כל אוסף המוזיקה שלך היה מושמד והיה ניתן להציל ממנו רק אלבום אחד - איזה אלבום היית מצילה ולמה?
אני מדמיינת את זה קורה בזמן שאני נשטפת לאי בודד (עם השיח השחור) של עצי קוקוס ולכן אני אבחר את האלבום של בוב מארלי בהופעה חיה - LIVE. הכל טוב שם ונראה לי ארגיש הכי פחות לבד.

לאיזה סרט היית רוצה לכתוב מוזיקה?
בחזרה לעתיד 4. חלום שלי לנגן עם מרטי מקפליי בלוז ב-B.
!And to keep up

ברגעים קשים – מהו השיר שתמיד ישפר את מצב רוחך?
טריקי. אני בדרך כלל לא פונה בהכרח למוזיקה במצב כזה ודווקא שקט בא טוב אבל כמובן שיש שירים ש(כמעט) תמיד עושים טוב על הלב ואחד מהם בשבילי זה Moondance של ואן מוריסון.

לו לא היית מוזיקאית, מה היית?
יותר עשירה.

מהו השיר שהיית רוצה שיושמע בהלוויה שלך?
בחיי שזורמת.