תוכן של ספרי לימוד פלסטיניים

בשל ההסתה נגד ישראל: לראשונה נורווגיה תקפיא כספי סיוע למערכת החינוך הפלסטינית

שרת החוץ הודיעה כי תוכנית הלימוד הפלסטינית "הרסנית לתוכנית השלום", ושהסיוע הכספי יוחזר רק אחרי שיוכח כי הקוריקולום שונה
עמיחי שטיין
04 ביוני 2020
23:50

לאחר שהפרלמנט בנורווגיה הגדיר את תוכנית הלימודים הפלסטינית "הרסנית לתהליך השלום", שרת החוץ הנורווגית, אינה מארי אריקסן-סוריידה, הודיעה היום (חמישי) באופן חסר תקדים שהממשלה תקפיא יותר מ-50% מכספי הסיוע שהיא צפויה להעביר השנה לרשות הפלסטינית. אריקסן-סוריידה הבהירה שהפשרת הכספים תהיה תלויה בהוכחת הפלסטינים כי בוצעו שינויים בספרי הלימוד שלהם. זו הפעם הראשונה שנורווגיה מקפיאה כספי סיוע לרשות הפלסטינית.

ממשלת נורבגיה התחייבה לתת השנה חמישה מיליון כתרים נורבגיים למשרד החינוך הפלסטיני, וכעת, כאמור, יקוצץ הסכום הזה ביותר מחצי. החלטת הפרלמנט בעניין הסתמכה על דוח של מכון מחקר שקבע כי יש הסתה במערכת החינוך הפלסטינית. בחודש שעבר גינה הפרלמנט האירופי את ההסתה בספרי־הלימוד החדשים ברשות הפלסטינית.

רקטות נגד ישראל בשיעור פיסיקה

בחודש אפריל האחרון פורסם מחקר שהראה כי גם התכנים המקוונים שלומדים התלמידים ברשות הפלסטינית מהבית בתקופת הקורונה – מכילים הסתה נגד ישראל. בין השאר במצגת שנמצאת בפורטל הלמידה הרשמי של משרד החינוך הפלסטיני, לומדים תלמידי כיתה ח' את חוקי הפיזיקה באמצעות דוגמאות על שיגור רקטות לעבר ישראל. "האם יש למשגרי ההתנגדות הפלסטינית אנרגייה פוטנציאלית?", נשאלים התלמידים במצגת.

גם בערוצי יוטיוב של מורים פלסטיניים ניתן למצוא הסתה. כך, למשל, מורה לשפה הערבית לכיתה ה' בבית ספר רשמי של הרשות בחברון, העלה לרשת שיעור חדש בימי הקורונה, שם הוא שיבח את הפיגוע באוטובוס הדמים בכביש החוף ב-1978, שבו נרצחו 35 יהודים.