סלבס חוגגים

מסיבת הסלבס – הגרסה המצרית | ברשת של השכן

בימים האחרונים חלה עלייה ניכרת בקצב ההדבקה במדינה • בסוריה אסור להגיע למגרשי הכדורגל – אז עולים על הגגות • וגם: תימן בדרך למציאת תרופה?
רועי קייס
05 ביוני 2020
02:00

קורונה בתימן: אף שמקרה הידבקות ראשון בנגיף דווח רק באפריל – היום כבר ישנם כ־403 נדבקים, בהם 80 מתים. מדובר באחוז תמותה של יותר מ־20%. אלה הנתונים של ארגון הבריאות העולמי, אבל ההערכה היא שלנוכח המצב של מערכת הבריאות שם – המספרים הרבה יותר גבוהים. בכל זאת מדובר במדינה של 30 מיליון בני אדם.

עכשיו צריך להבין שתימן מחולקת. בסנעאא' יושבים להם החות'ים שנתמכים על ידי איראן, ובעדן, עיר הנמל החשובה, יושבים נתמכי סעודיה והאמירויות. החות'ים טוענים שסך הכל עד כה יש ארבעה נדבקים ומת אחד. ואף שבתקשורת הערבית לא ממש מאמינים להם, שר הבריאות של החות'ים יצא בהכרזה שזכתה ללעג, שכן הוא טען שמתימן תבוא הגאולה למיגור הקורונה.

ברשת החברתית נוצר זעם רב בשל ההכרזות האלה. חלק מהמגיבים כתבו שהם מקווים שהתרופה המדוברת תהיה "זריקת רחמים", כפי שכינו אותה, ש"תשלח את האזרחים הקמלים תחת השלטון החות'י אל העולם הבא". 

טעות הכתיב בהנחיות לחבישת מסכה במצרים 

במצרים בימים האחרונים ניכרת עלייה בקצב ההדבקה. אם לפני שלושה שבועות קצב ההדבקה עמד על 500, בימים האחרונים נשבר שיא – 1,500 נדבקים ביום. אז נכון, מדובר במדינה של 100 מיליון בני אדם והמספרים כרגע עומדים על 28 אלף נדבקים וקצת יותר מאלף מתים (הכי הרבה ממדינות ערב). אבל צריך לזכור שאת הנתונים במצרים צריך לקחת בערבון מוגבל, והשבוע שר בממשלה העריך שהמספר האמיתי של החולים עומד על כמעט 120 אלף.

לנוכח המצב במצרים, עדיין מותירים עוצר חלקי על כנו ברחבי המדינה ובמקביל מנסים להקפיד על ההנחיות. אלא שנראה שאפילו אלו שמנחים את העובדים להקפיד על ההנחיות מסתבכים. זה מה שקרה לשלושה פקידים בכירים במחוז פיום, שהואשמו בכך שעשו טעות כתיב מביכה בהנחיה שפורסמה לעובדים – ובמקום "מסכה", נדרשו העובדים לחבוש "זבל". השלושה פוטרו.

מסיבת הסלבס, הגרסה המצרית

מי שכנראה לא הבינו את ההנחיות כמו שצריך הם משתתפי החתונה של אחותו של השחקן המצרי, מוחמד רמדאן, ההוא שסבור שהוא הכי טוב מכולם. החתונה נערכה בווילה יוקרתית בדרך שבין קהיר לאלכסנדריה. המשתתפים פשוט צפצפו על ההנחיות האוסרות על התקהלות והדבר עצבן מאוד את המצרים וגם את השלטונות שעצרו את החתן. 

אותו רמדאן כבר זכה לביקורת כשפרסם סרטון המוני עם צוות ההפקה של הסדרה שלו ברמדאן. ולא רק במצרים לא שומרים על ההנחיות. בחלב שבסוריה חודשה לאחרונה ליגת הכדורגל המקומית ללא אוהדים. באחד המשחקים בעיר חלב הצפונית שבשליטת המשטר מצאו האוהדים דרך יצירתית לצפות במשחק. פשוט פתחו יציע על אחת המרפסות.