משה צ'יקו אדרי
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

"נראה לכם שאתיופים ישחקו במגרש של יהודים?": פרטי התלונה על התבטאות גזעניות של משה צ'יקו אדרי

במוקד הבדיקה בנציבות שירות המדינה, עלייה פורסם בחדשות 12, עומדת התבטאות שאמר בישיבה רבת משתתפים. לפי התלונה בנציבות, הדברים השאירו את הנוכחים פעורי פה, ובעקבות כך הוגשה התלונה
נופר משה ורועי ינובסקי
05 ביוני 2020
08:34

במוקד הבדיקה נגד מנכ"ל המשרד לביטחון הפנים, משה צ'יקו אדרי, בנציבות שירות המדינה, עומדות טענות להתבטאות גזעניות שלו כלפי יוצאי אתיופיה. בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב פורסם היום (שישי) שעל פי התלונה, אדרי אמר בישיבה רבת משתתפים כמה אמירות פוגעניות ובהן: "נראה לכם שאתיופים ישחקו במגרש של יהודים". על החקירה בנציבות שירות המדינה פורסם אתמול לראשונה בחדשות 12.

הדיווח של רועי ינובסקי

לפי התלונה הדברים השאירו את הנוכחים בישיבה פעורי פה ובעקבותיה אדרי נחקר בנציבות שירות המדינה. האירוע התרחש לפני חצי שנה בישיבה בנוגע לתכנית "דרך חדשה" של הרשות למלחמה בסמים ואלכוהול במשרד לבטחון הפנים, בתוכנית העוסקת בקידום שילובם של יוצאי אתיופיה. לפי התלונה שהוגשה לנציבות שירות המדינה אדרי אמר בדיון לנוכחים שמנטליות יוצאי אתיופיה היא בריכוזיות חברתית והם לא מתערים בחברה הישראלית.

הנוכחים לא קיבלו את הדברים, ועל לפי אותה תלונה אדרי פנה לאחת המשתתפות בישיבה, יוצאת אתיופיה, ואמר לה: "נראה לך שאתיופים ילכו לשחק במגרש של יהודים". הדברים האלו הובילו כאמור להליך שמתנהל בנציבות. 

בתגובת המשרד שנשלחה לכאן חדשות נכתב שהנושא נמצא בבדיקה של נציבות שירות המדינה על כן המשרד מנוע מלהתייחס לנושא.

סגן השר גדי יברקן התייחס לנושא ואמר: "אדרי הוא אדם מקצועי, מוערך ומנוסה העושה שנים רבות בשירות המדינה. מאחר שהנושא הועבר לבדיקה, אני מנוע מלהתייחס ואמתין עד שאקבל את תוצאות החקירה. הציבור מכיר את השקפתי הדוחה כל גילוי של גזענות שאין לה מקום בשיח״.