אלחייני, טראמפ ונתניהו
צילום: פלאש 90 ואי-פי

ברקע הביקורת: גנץ מנסה לצמצם את עלויות האבטחה שלו

בכחול לבן מצביעים על גורמים בליכוד כמי שאחראים על ההדלפות והתדרוכים נגד גנץ • תוכנית טראמפ ממשיכה להציב את הימין בפני דילמה לא פשוטה. פשרה שנשקלת: נתניהו יתחייב פומבית לתוכנית טראמפ בכללותה, אך הכנסת והממשלה לא יאזכרו הקמת מדינה פלסטינית כי אם החלת החוק הישראלי בלבד
יואב קרקובסקי
05 ביוני 2020
20:49

ראש הממשלה החליפי ושר הביטחון בני גנץ נועד עם הממונים על אבטחתו על מנת להוריד את עלות שיירת האבטחה שלו, כך דווח הערב (שישי) בתוכנית "השבוע" בכאן 11. השבוע מתחו גורמים במשרד ראש הממשלה ביקורת על שיירת הרכבים של גנץ, הכוללת חמישה רכבי שרד. בכחול לבן הצביעו על גורמים בליכוד כמי שאחראים על ההדלפות והתדרוכים נגד גנץ.

גם השבוע נאלץ לעסוק ראש הממשלה נתניהו בקרבות בין שרי הליכוד וכחול לבן, ואף גער במירי רגב שתקפה את בני גנץ בריאיון לידיעות אחרונות. אגב, הזכירו גורמים בליכוד, כשהשר דודי אמסלם, תקף את שר המשפטים אבי ניסנקורן, נתניהו שתק. לדברי גורם בכיר בליכוד, הקרבות בקואליציה מסכנים את תפקודה של הממשלה, ויש להוריד את הלהבות.

אם תידרש הכרה כלשהי במדינה פלסטינית – לא יהיה סיפוח

תוכנית טראמפ ממשיכה להציב את הימין בפני דילמה לא פשוטה, אך גורם בכיר בליכוד אמר לכאן חדשות, שאם תידרש הכרה כלשהי במדינה פלסטינית – לא יהיה סיפוח. פשרה אפשרית שנשקלת, היא שנתניהו יתחייב פומבית לתוכנית טראמפ בכללותה, אך הכנסת והממשלה לא יאזכרו הקמת מדינה פלסטינית כי אם החלת החוק הישראלי בלבד.

האופוזיציה הקולנית ביותר לתוכנית מגיעה לא משמאל אלא מימין, מהנהגת מועצת יש"ע. ראשי מועצות אמנם הביעו ביקורת על דבריו של היו"ר אלחייני על הממשל האמריקני, אך ביש"ע ממשיכים בעבודה ונפגשים עם שרי הקואליציה במטרה לגייסם לצידם.

המטרה של ראשי המתנחלים היא שינוי המפה של טראמפ. הם דורשים יצירת רצפים טריטוריאליים שיחברו ישובים בדרום הר חברון, בבנימין ובשומרון לצירים מרכזיים. במסגרת מאמצי השתדלנות שלהם, נפגשו השבוע עם יו"ר ש"ס אריה דרעי, שנחשף לראשונה למפה. גם שרי כחול לבן צפויים לקבל ביקורים ידידותיים מראשי ההתיישבות. מי שרואה את פעילות ראשי מועצת יש"ע בעין פחות יפה הוא בנימין נתניהו, שמקורבים אליו הביעו כעס על התנהלותם.

הכנסת קיבלה תזכורת - הקורונה עוד כאן

הכנסת תכנס לתקופה של תפקוד חלקי, בעקבות הידבקותו בקורונה של ח"כ סמי אבו שחאדה מהרשימה המשותפת. שלושה מחברי סיעתו כבר התבקשו להיכנס לבידוד. הוועדות המתוכננות ליום ראשון יתקיימו כסדרן, אך גורם בכיר בכנסת אמר כי ראוי שהקואליציה והאופוזיציה יתחילו להגיע להסכמות על קיזוזי ח"כים חולים או מבודדים.

 שרי הממשלה הוזמנו היום להגיע ולהיבדק לקורונה. כמה שרים נענו להזמנה ונבדקו ואחרים נבדקו כבר מוקדם יותר השבוע ביוזמתם הפרטית. לעוזרי השרים וכן לעוזרים הפרלמנטריים טרם נעשו בדיקות.