משפחתו של איאד אל-חלאק

"עניין של רוח המפקד": המשפחות שנהרסו בגלל אצבע קלה על ההדק

הירי באיאד אל-חאלק ממזרח ירושלים נשמע בתחילה כמו עוד דיווח על אירוע ביטחוני, אלא שאחרי זמן קצר התמונה התבהרה - אדם במצוקה נורה למוות. אירוע זה מצטרף לשני מקרים נוספים שבהם אנשים עם צרכים מיוחדים נהרגו, ומשפחותיהם נותרו מפורקות
איטה גליקסברג
06 ביוני 2020
08:15

בתחילה זה נשמע כמו עוד אירוע ביטחוני, אך מהר מאוד התמונה התבהרה - איאד אל-חאלק, בן 32 ממזרח ירושלים עם צרכים מיוחדים, נורה למוות על ידי כוחות הביטחון על אף שכלל לא היה חמוש. הטרגדיה של משפחת אל-חאלק מצטרפת לשני אירועים נוספים מהזמן האחרון, שבהם אנשים בעלי צרכים מיוחדים מצאו את מותם בסיטואציות מורכבות שדרשו קור רוח ואצבע כבדה מאוד על ההדק.

רק בסוף חודש אפריל האחרון נורה למוות על ידי שוטר שיראל חבורה, פגוע נפש בן 30 מראש העין. חבורה אמנם תקף את השוטר בסכין, אך תיעוד של האירוע העלה שאלות קשות על התנהלות השוטר, ובמשפחת חבורה בטוחים שהיה ניתן למנוע את מותו של שיראל.

כשבועיים לאחר הירי בשיראל חבורה, אירוע טרגי דומה התרחש בבית החולים תל השומר, שבו מצא את מותו מוסטפא יונס, בן 26 מערה. כמו בשני המקרים האחרים, מוסטפא סבל ממצוקה. הוא היה חולה אפילפסיה והגיע לבית החולים לבדיקות, אך עימות בינו לבין המאבטחים במקום הסתיים במותו בעקבות ירי של המאבטחים. תחקיר כאן חדשות העלה כשלים בהתנהלות המאבטחים בעת האירוע.