חברי הרשימה המשותפת שנכנסו לבידוד
צילום: פלאש 90

בשל הידבקות ח"כ אבו שחאדה: 4 ח"כים מהרשימה המשותפת נכנסים לבידוד

מליאת הכנסת תפעל השבוע במתכונת מצומצמת • ועדות הכנסת יתכנסו רק באישור מראש של יושב ראש הכנסת לוין • בשל כך, החוק הנורווגי ככל הנראה לא יעבור לקריאה שנייה ושלישית השבוע
יערה שפירא
06 ביוני 2020
23:18

מנכ"ל הכנסת אלברט סחרוביץ הודיע הלילה (שבת) על הנחיות חדשות בעקבות הדבקותו בקורונה של חבר הכנסת סמי אבו שחאדה מהרשימה המשותפת וכניסתם לבידוד של ארבעה חברי כנסת אחרים – מטאנס שחאדה, היבא יזבק, עאידה תומא סלימאן ואיימן עודה. על פי ההנחיות, מליאת הכנסת תפעל השבוע במתכונת מצומצמת – כדי שלא להאריך בישיבות – וועדות הכנסת יתכנסו רק באישור מראש של יושב ראש הכנסת יריב לוין, בהתאם לדחיפות.

מחר יתכנסו רק ועדות שכבר החלו בדיוני חקיקה: ועדת הכספים תתכנס לדיון בנושא "חוק המענקים" ולעומת זאת ועדת חוקה חוק ומשפט לא צפויה לדון בנושא "החוק הנורווגי" – כדי לא לייצר התגודדות. הכוונה לסיים להכין אותו השבוע לקריאה שנייה ושלישית אך כפי הנראה הוא לא יעבור השבוע. כניסת מוזמנים לישיבות תתאפשר רק באישור מנכ"ל הכנסת, וכניסת מוזמנים לחברי הכנסת לא תתאפשר כלל. כניסתם של עובדי סיעות הכנסת תצומצם. מנכ"ל הכנסת ממליץ לחברי כנסת שאינם נדרשים להגיע למשכן, לא לעשות זאת.

בתוך כך, אמש  פורסם ב"השבוע" בכאן 11 כי כי בין השינויים הצפויים בחוק הקורונה: הסמכות לחייב בני אדם להיכנס לבידוד בבתיהם או במלוניות וכן האפשרות לסגור מקומות שיפרו את הנחיות הקורונה. לפי טיוטת החוק, יהיה אפשר להכריז על מצב חירום רפואי לחודש אחד, והכנסת תוכל לבטל את ההכרזה. תקנות שיותקנו בשל מצב החירום יהיו בתוקף למשך שבוע בלבד, אלא אם ועדה של הכנסת תאשר להאריך אותן.

מאז פורסם תזכיר חוק הקורונה ערב חג השבועות, העביר הציבור כ־20 אלף הערות לתזכיר, ובעקבות כך תוקנו כמה סעיפים, בהם מענה לאנשים עם מוגבליות. תזכיר החוק הפך לשיחת השבוע ברשתות החברתיות, אחרי שגולשים רבים הביעו דאגה מסמכויות נרחבות שינתנו לממשלה.