t
-
צילום: נתי שוחט ויונתן זינדל, פלאש 90

פרופ' רן בליצר: "אין גל שני של קורונה, לא צריך לסגור את בתי הספר"

חבר בצוות הטיפול במגפות לכאן רשת ב: "העלייה בתחלואה היא צפויה, אך צריך לשאול אם היא נשלטת". גם סגן שר הבריאות קיש אמר כי "מוקדם לומר שאנחנו בהתפרצות קורונה" • הממשלה אישרה העברת עשרה מיליון שקלים לתוכנית בטיפול בכ-9,000 ניצולי שואה
סדר יום
07 ביוני 2020
08:00
עודכן ב 11:24

מנהל מכון המחקר של כללית וחבר בצוות הטיפול במגפות, פרופסור רן בליצר, אמר היום (ראשון) לכאן רשת ב: "אין גל שני של קורונה, לא צריך לסגור את כל בתי הספר". פרופסור בליצר הסביר בריאיון לליאת רגב כי העלייה בתחלואה היא צפויה "אך צריך לשאול אם היא בלתי נשלטת, ואיך מייצרים שגרה חדשה של מספר חולים יציב". 

האזינו לריאיון עם פרופ' רן בליצר בכאן רשת ב

על הצעדים לחידוש הטיסות בישראל ציין בליצר: "צריך להבין שבמסגרת ההקלות והסיכונים, פתיחת הגבולות היא סיכון ודאי. אם צריך לבחור בין המשך פתיחת המשק לבין פתיחת זרם של אנשים מחו"ל - שעלולים להביא למצב של חוסר שליטה - צריך לחשוב על זה טוב".

בד בבד, סגן שר הבריאות יואב קיש אמר הבוקר בריאיון לאריה גולן בכאן רשת ב כי "מוקדם מדי לומר שאנחנו באירוע של התפרצות. אפשר לייצר שגרת קורונה שתאפשר גם לחיים להמשיך כמעט ללא הפרעה". עמדתו של קיש מנוגדת לדבריה של ראש שירותי בריאות הציבור, הפרופסור סיגל סדצקי, שאמרה בריאיון לכאן רשת ב כי היא מוטרדת מהמצב שכן מחלת קורונה חוזרת: "אנחנו במצב שנזרעים זרעים מאוד מסוכנים".

האזינו לראיון המלא עם סגן שר הבריאות יואב קיש בכאן רשת ב

סגן שר הבריאות התייחס לפתיחת מערכת החינוך בשנה הבאה, ואמר כי לא ניתן יהיה לפתוח אותה ללא התאמות. לדבריו, "צריך למצוא דרכים ופתרונות, כמו למשל מחיצות בין התלמידים".  ביום שישי פורסם כי משרד החינוך מעודד לעבור ללמידה מרחוק בחטיבות הביניים והתיכונים בכל בית ספר או רשות מקומית שיחליטו על כך - תוך שילוב של למידה פיזית בכיתות. 

בין העקרונות המנחים של משרד הבריאות למהלך: על כלל המורים להמשיך להתייצב בבתי הספר. זאת פעם ראשונה שמשרד החינוך חותם על הנחיה כזאת שכן, עד עכשיו מנהלי בתי ספר או ראשי רשויות החליטו זאת על דעת עצמם.

"המערכת לא מסוגלת לקלוט את העניים החדשים" 

הבוקר פורסם בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב כי הממשלה אישרה העברת עשרה מיליון שקלים לתוכנית טיפול בניצולי שואה. הכספים יועברו לכ-9,000 ניצולים מקבלי קצבאות הבטחת הכנסה בכ-20 רשויות מקומיות, שבהם מספרם הוא הגבוה ביותר. ניצולי השואה יקבלו תוספת תקציב לתרופות שאינן נכללות בסל הבריאות, משקפיים, מכשירי שמיעה ועוד. 

האזינו לריאיון עם שר הרווחה איציק שמולי לכאן רשת ב

התוכנית תכלול גם חופשות נופש לניצולים הכוללות לינה, מועדונים בסופי שבוע ופעילות נוספת להפגת בדידות. נוסף לכך, יתווספו עובדות סוציאליות לטיפול פרטני ותקן ברשויות המקומיות, לתכלול התוכנית. שר הרווחה איציק שמולי התייחס לתוכנית בריאיון לתוכנית ואמר כי "זהו רק תחילתו של תהליך בקרב האוכלוסייה המבוגרת. יש בעיות קשות מאוד, גם הנושא של הבדידות - שנוטים להמעיט בערכו - וגם המצב הסוציו אקונומי של אותה אוכלוסיה". 

לקראת הדיון ב"חוק המענקים" הבוקר בוועדת הכספים, ציין שמולי: "מערכת הרווחה לא מסוגלת לקלוט את העניים החדשים. אלה חצי מיליון בני אדם שהיו בעלי הכנסות נורמטיביות, אסור לנו לתת להם לטבוע". שמולי הוסיף כי בצד המאמץ של הממשלה לדחוף יותר ישרלים לתעסוקה, צריך לתת תמריצים גדולים יותר כמו הארכת משך החל"ת והמענקים לבני 67+. 

על תוכנית טראמפ וכוונות הסיפוח של ישראל אמר שמולי כי "זו לא תוכנית לבקשתך, ויש בה גם התחייבות להקמת מדינה פלסטינית. אם יש כסף פנוי לבזבז על סיפוח, אני מעדיף שנשקיע אותו באוכלוסיות הרווחה כאן, ולא להתחיל לחלק קצבאות בשכם וג'נין". שר הרווחה ציין כי מפלגת העבודה, ככחלק מגוש כחול לבן, תצטרך לדון בהצעה שיגיש ראש הממשלה בנושא התוכנית, לפני שיקבלו החלטה אם להתנגד או לתמוך בה.