מצעד הגאווה בתל אביב, בשנה שעברה
צילום: פלאש 90

הכי גאות שיש: תל אביב, ראשל"צ וגבעתיים בראש המדד העירוני הגאה

המדד דירג את 29 העיריות שקידמו הכי הרבה את צרכי קהילת הלהט"ב בשנה החולפת. בתחתית הרשימה ממוקמות בת ים, פרדס חנה כרכור ונהריה. ירושלים במקום ה-22 בלבד. הנשיא ריבלין: "טיפולי המרה צריכים לרדת בהגדרתם מסדר היום בישראל"
איתי שיקמן
07 ביוני 2020
13:00

תל אביב-יפו, ראשון לציון, גבעתיים ורמת גן הן העיריות שקידמו הכי הרבה את צרכי קהילת הלהט"ב בשנה החולפת, כך עולה מהמדד העירוני הגאה שהגישה היום (ראשון) האגודה למען הלהט"ב לנשיא המדינה, ראובן ריבלין. בתחתית הרשימה ניצבות עיריות נהריה ובת ים.

המדד שהוגש לרגל פתיחת חודש הגאווה, בדק את יחסן של הערים והרשויות המקומיות ברחבי הארץ לקהילת הלהט"ב, וכיצד תמכו וקידמו את צרכי הקהילה במרחב העירוני בשנה החולפת. 29 ערים ורשויות מקומיות שמקדמות עשייה למען להט"ב ומלוות על ידי האגודה, נמדדו על סמך עשרות שאלות בחמש קטגוריות: רווחה, חינוך, תשתית, נראות ובטחון ותרבות. בין היתר, נבדק האם העירייה ביצעה התאמה בטפסים העירוניים השונים עבור משפחות להט”ביות, האם קיים מענה טיפולי עבור להט"ב והאם עירייה תמכה או סירבה לתמוך באירוע הגאווה.

מנתוני המדד עולה כי עיריית תל אביב-יפו, שנמצאת בראש הדירוג, נמצאת במקומות הראשונים בתחומי התשתיות (ביחד עם עיריית חיפה) והרווחה (ביחד עם עיריית באר שבע). העירייה מפעילה ומממנת את המרכז הגאה, שמפעיל בתמיכתה מאות פעילויות, אירועים, פרויקטים קהילתיים ושירותים לקהילה הגאה. במקום השני ניצבת עיריית ראשון לציון עם ציון גבוה במיוחד בתחום התרבות, שיזמה עשרות אירועי גאווה, פעילויות תרבות והסברה לכלל העובדים. בשנה האחרונה יזמו בעירייה סדרת אירועי תרבות לקהילה ואת פורום המשפחות הגאות.

במקום השלישי נמצאת עיריית גבעתיים שבנוסף למענים השוטפים, הוציאה אמנת שוויון וסובלנות של העיר, הקימהמרכז תמיכה להורים לילדים על הקשת הטרנסית וכינסה את כלל עובדיה וצוותי החינוך בנושא הרגישות בטיפול בלהט"ב. למקום הרביעי הגיעה עיריית רמת גן שנמצאת במקומות הראשונים בתחומי הנראות והביטחון. העירייה מקדמת את צרכי הקהילה ברווחה ובחינוך ואף תלתה בשנה החולפת למעלה מ-100 דגלי גאווה, צבעה ספסלים ותמרורים בצבעי הגאווה והניפה את דגל הגאווה על תורן בניין העירייה, לקראת שבוע הגאווה בעיר.

במקומות החמישי עד העשירי נמצאים עיריות כפר סבא, באר שבע, חיפה, רמת השרון, קריית ביאליק ורעננה. עיריית ירושלים ניצבת בדירוג התחתון של הרשימה במקום ה-22 בלבד, המקום הנמוך ביותר לעיר גדולה. בתחתית הרשימה במקומות 27-29 ממוקמות בת ים, פרדס חנה כרכור ונהריה. יצוין כי עיריות אלו סירבו להגיב למדד.

הנשיא ריבלין אמר במעמד קבלת המדד כי "השלטון המקומי בישראל הוא מקור גדול לאופטימיות. ראשי הרשויות מציינים שני הישגים עיקריים: הציון הגבוה שקיבלו במדד העירוני הגאה, ועשייה שנעשתה במסגרת קואליציונית רחבה. לעתים תוך הסכמה שבשתיקה, לעתים תוך פשרה עמוקה - ודווקא זהו ההישג הכביר".

ריבלין התייחס לנושא טיפולי ההמרה ואמר "כשמדברים על להט"בים ומדברים על טיפולי המרה - זה כאילו דיברנו חלילה על חולים, אין שום צורך בטיפול באדם שהוא בריא לחלוטין". ריבלין הוסיף כי "צריך להדגיש שטיפולי המרה צריכים לרדת בהגדרתם מסדר היום בישראל".