אורי אנסבכר וערפאת רפאעייה
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

רצח אורי אנסבכר: הנאשם הודה ברצח בכוונה תחילה – העבירות בוצעו ממניע לאומני

בית המשפט קבע כי עראפת רפאעיה תקף את אורי אנסבכר באלימות קשה ובאכזריות ורצח אותה
ורד פלמן
07 ביוני 2020
11:01

רצח אורי אנסבכר: הנאשם עראפת רפאעיה הודה היום (ראשון) בבית המשפט המחוזי בירושלים בביצוע הרצח בכוונה תחילה ובעבירות נוספות שביצע. בית המשפט קבע כי רפאעיה תקף את אורי אנסבכר באלימות קשה ובאכזריות ורצח אותה כפי שפורט בכתב האישום.

עוד נקבע כי העבירות בוצעו ממניע לאומני. הכרעת הדין תינתן במועד אחר. כעת ממתינים לחוות דעת על מצבו הנפשי בזמן המעשה. בעבר קבע הפסיכיאטר המחוזי כי רפאעיה כשיר לעמוד לדין ואחראי למעשיו, כעת הוא מבקש להביא חוות דעת פסיכיאטרית מטעמו.

עורך דינו של רפאעיה הודיע בתחילת הדיון כי אינו יכול לייצג אותו בשל חוסר שיתוף פעולה גורף מצידו. הוא ביקש לתת לרפאעיה לדבר עם אמו. השופט הסכים לכך, השיחה התקיימה באולם בית המשפט בנוכחות עורך דינו בלבד ואנשי יחידת נחשון של שב"ס. לאחר מכן הודיע כי הוא מודה בעבירות המיוחסות לו.

בדיון שהתקיים בחודש פברואר השנה בבית המשפט סרב רפאעיה, בן 29 תושב חברון, להודות ברצח ובאונס. זאת למרות שבחקירתו  הודה ברצח ואמר שביצע אותו משום שרצה לפגוע ביהודים. בחקירתו מסר גם שלא הכיר את אנסבכר לפני המעשה, אלא נתקל בה במקרה, וכי פעל לבדו. 

רפאעיה הואשם ברצח ובאונס של אורי אנסבכר סמוך לירושלים. כתב האישום, שהוגש לבית המשפט המחוזי בירושלים, כולל סעיפים של מעשה טרור של רצח בכוונה תחילה, אונס וכניסה לישראל שלא כדין. כתב האישום מתאר איך ביום הרצח, 7 בפברואר, יצאה אנסבכר בת ה-19 ממרכז "יעלים" לילדים ונוער בסיכון, שם שירתה כבת שירות לאומי, ליער הסמוך. רפאעיה, ששהה בישראל ללא אישור, הגיע למקום עם סכין. "הנאשם הבחין באורי והחליט להורגה בשל היותה יהודייה. הוא תקף אותה באלימות קשה ובאכזריות", נכתב באישום. עוד צוין כי אנסבכר נאבקה ברוצח, אך זה התגבר עלי התנגדותה ודקר אותה פעמים רבות בכל חלקי גופה - עד שמתה.