מחאת עובדי אל על במאי 2020
צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

הפתרון למשבר באל על? הבנקים ילוו 250 מיליון דולרים לחברה

הבנקים דיסקונט ולאומי הסכימו להעניק הלוואה לחברה במסגרת תוכנית חילוץ. כלל התוכנית כוללת העברת 400 מיליון דולרים לחברה, יתר ההלוואה תינתן בהנפקה של מניות נוספות בבורסה
שרון עידן
07 ביוני 2020
13:36

חברת אל על תקבל הלואה של 250 מיליון דולרים מהבנקים לאומי ודיסקונט במסגרת תוכנית החילוץ של החברה - כך סוכם היום (ראשון). כלל התוכנית כוללת העברת 400 מיליון דולרים לחברה, יתר ההלוואה תינתן בהנפקה של מניות נוספות בבורסה.

ההצעה תלויה בתוכנית התייעלות של חברת התעופה הישראלית, וצריכה להיות מאושרת על ידי ועדי העובדים. בתמורה להלוואה, אל על תצטרך לפטר 2,000 עובדים ובהם 500 עובדים טכניים ו-175 טייסים. נוסף לכך, על החברה למכור 17-15 מטוסים ולבטל בין שמונה לעשרה יעדים אליהן החברה מפעילה את קוויה. 

ביום חמישי פורסם ב"חדשות הערב" בכאן 11 כי המדינה הסכימה לראשונה לתת לחברת התעופה סכום של כמיליארד שקלים וחצי מקופת המדינה, חלק כהלוואה, וחלק כמענק שיקנה למדינה אופציות פיננסיות בחברה. ההצעה הועלתה לאחר שאף בנק לא הסכים להעמיד לחברת התעופה הישראלית הלוואה בסכום הזה, על אף שהמדינה הסכימה לערוב ליותר מ80% מההלוואה. אך כאמור היום, הסכימו שני הבנקים להלוות את הסכום. 

חברת התעופה הישראלית נקלעה למשבר עמוק בעקבות התפשטות נגיף קורונה בעולם והירידה המשמעותית בהיקף הטיסות. לפני כשבועיים פנתה רשות שדות התעופה לאל על ודרשה ממנה לשלם את חובותיה לרשות עד לסוף השבוע. ברשות שלחו מכתב לחברה בו נכתב שאם לא תשלם את החובות, שעומדים על עשרות מיליוני שקלים, הם ינקטו בהליכים משפטיים ועיקולים.

בד בבד, במכתב ששיגר מנכ"ל החברה גונן אוסישקין לראש הממשלה בנימין נתניהו לפני כשלושה שבועות נטען כי אל על חייבת יותר ממליארד שקלים ללקוחותיה. אוסישקין ציין כי במקרה של פירוק החברה - הכסף לא יוחזר לנוסעים, וקרא לסייע לה.