מחפשים כסף לממן את משבר קורונה? בטלו את חוק מילצ'ן

הפטור ממס שמעניקה המדינה ליהודים עשירים המגיעים לארץ לא הגדיל את העליה ולא את ההשקעות בישראל. הגיע הזמן לבטל את העובדה שישראל הפכה להיות מקלט מס ליהודים עשירים | משחקי הכיס
משחקי הכיס
07 ביוני 2020
18:31

עוד מעט הממשלה תתחיל לדון מאיפה מביאים את הכסף בשביל לממן את כל הקורונה, וקראתי הבוקר משהו ב"דה מרקר" שהזכיר לי סיפור אחר לגמרי. מישהו פה אומר שהגיע הזמן להטיל מיסוי על עשירים. זה מזכיר לי סיפור על משהו שקרה ב-2008: הייתי אז כתב כנסת צעיר, ומישהו סימס לי: "אחי, בוא לוועדת הקליטה". אני חושב: מה לי ולוועדת הקליטה. אבל הלכתי בכל זאת, והיה שם דיון על מה שלימים קיבל את הכינוי "חוק מילצ'ן".

הוועדה הייתה מלאה לחלוטין, ועדת הקליטה, אף פעם אין שם אנשים, אבל הפעם הייתה מלאה באנשים. על הפרק הצעה של רשות המיסים לתת פטור ממס מוחלט, מכל המיסים שאפשר לחשוב עליהם ליהודים מאוד עשירים שיבואו לישראל. פטור ממס בבורסה, פטור ממס על נדל"ן, פטור ממס על כל הרווחים שלהם בחו"ל, פטור אפילו מדיווח למס הכנסה על מה יש להם בכלל. רק תבואו.

רשות המיסים טענה שזה יעשה שני דברים: גם יגדיל את העלייה, וגם יגדיל את ההשקעות של העשירים האלה במדינת ישראל. לא זה קרה, ולא זה קרה. מה שקרה זה שרכבת אווירית של יהודים עשירים באו לישראל, נהנו מהפטור הזה עשר שנים ובחלוף עשר השנים רובם הלכו מפה. ועד היום אנחנו לא יודעים בכלל מה זה עשה לעלייה, אנחנו לא יודעים אפילו כמה כסף איבדנו מהפטור הזה כי אף אחד לא בדק.

עם הזמן רשות המיסים הודתה שהיא טעתה, וביקשה לתקן את הפטור הזה ובעצם לבטל אותו, כי היא הודתה: הדבר הזה לא עובד, הוא סתם יצר לנו חור בקופת המדינה, ופעם אחר פעם הלחצים מנגד הפילו את התיקון הזה. עכשיו במסגרת הקורונה, עכשיו כשהולכים לחפש מאיפה להביא את הכסף, זה בדיוק הזמן לבטל את הפטור הזה, ולבטל את העובדה שישראל הפכה להיות מקלט מס ליהודים עשירים.