בני גנץ וגבי אשכנזי
צילום: גילי יערי, פלאש 90

רה"מ לראשי רשויות ביו"ש: האמריקנים עוד לא נתנו אור ירוק להחלת ריבונות

נתניהו נפגש עם 11 ראשי רשויות ואמר להם: כל מה שנדרש מאיתנו זו הסכמה עקרונית למו"מ • גנץ ואשכנזי בשיחה עם בכירי כחול לבן על הסיפוח: לא מחויבים לכל הצעה • שר הביטחון אמר כי "יש שיח עם האמריקנים ועם גורמים אחרים". גנץ ונתניהו ייפגשו וידונו בנושא • גנץ גם פנה לכמה קצינים בכירים במילואים בהצעה להתמנות לתפקיד פרויקטור של הסיפוח
כתבי כאן חדשות
07 ביוני 2020
22:01
עודכן ב 22:23

על רקע ההכנות לקראת סיפוח אפשרי של שטחים ביהודה ושומרון, נפגש הערב (ראשון) ראש הממשלה בנימין נתניהו עם 11 ראשי רשויות ביהודה ושומרון. בשיחה אמר להם נתניהו כי כל מה שנדרש מאיתנו בתוכנית זו הסכמה עקרונית למשא ומתן עם הפלסטינים. האמריקנים קוראים לזה מדינה פלסטינית - אנחנו לא קוראים לזה ככה. האמריקנים עדיין לא נתנו אור ירוק להחלת החוק הישראלי על חלקים מיהודה ושומרון. בהחלט ייתכן שבסופו של יוחל החוק על אחוזים נמוכים מאלו שמדובר עליהם.

נתניהו הוסיף כי אחת הנקודות שנמצאת במחלוקת מול האמריקנים היא כמה מהשטח סביב המובלעות יסופח. כמו כן, ישנה כוונה לערב את ראשי הרשויות בתהליך שרטוט מפות הריבונות. לדבריו, השליטה הביטחונית וחופש התנועה הישראלי יישמר – כפי שהוא היום. 

ראש הממשלה החליפי ושר הביטחון בני גנץ אמר בשיחה סגורה עם בכירים בכחול לבן כי "יש שיח עם האמריקנים ועם גורמים אחרים. בסוף צריך להביא מתווה מאוזן״. באותה שיחה הבהיר שר החוץ גבי אשכנזי שכחול לבן אינה מחויבת באופן מוחלט לאפשר את הסיפוח. לדבריו, ״צריך לראות איזו הצעה תונח על השולחן, אנחנו לא מחויבים לכל הצעה״. כך פורסם היום בחדשות הערב בכאן 11.

בתוך כך, ראש הממשלה בנימין נתניהו וגנץ צפויים להיפגש הערב לדון בתוכנית הסיפוח ובתקציב המדינה. בפגישה ישתתפו גם השרים אשכנזי ועמיר פרץ. 

גנץ פנה לכמה קצינים בכירים במילואים בהצעה להתמנות לתפקיד פרויקטור בנושא הסיפוח. בין הקצינים שאנשיו של  גנץ גיששו אצלם - רוני נומה ואבי מזרחי. שניהם מפקדי פיקוד מרכז לשעבר, ששירתו תחת גנץ כשהיה רמטכ"ל. דבר המינוי לא נסגר, אבל גנץ רוצה לסכם את המינוי לתפקיד כבר בימים הקרובים. גם מטעם כחול לבן וגם מטעם הקצינים סירבו להתייחס לפרטים.

בנוסף, גנץ צריך להחליט על חבר צוות נוסף שיצטרף לוועדת המפות המשותפת לארצות הברית ולישראל, כך שתהיה דמות מטעם מפלגתו המעורבת בסוגיית הסיפוח.

השתתפו בהכנת הידיעה: מיכאל שמש, גילי כהן וכרמל דנגור