החשוד באירוע הדריסה יוצא מרכבו עם אקדח
צילום: רויטרס

מחאות פלויד: אדם נהג מכונית לעבר מפגינים בסיאטל וירה באחד מהם

הוא נמלט מן המקום ונעצר נמאוחר יותר • מועצת העיר מיניאפוליס החליטה לפרק את המשטרה ולהקימה מחדש
איתמר מרגלית
08 ביוני 2020
04:03
עודכן ב 08:18

מחאות ג'ורג' פלויד: משטרת סיאטל עצרה חשוד שנהג מכונית הלילה (שני) לעבר מפגינים באזור גבעת הקפיטול בעיר. החשוד השתמש בנשק כשיצא מרכבו, והחל לירות. ערוץ מקומי דיווח שאדם אחד כבן 27 נורה, והובהל לבית חולים כשמצבו יציב. הנהג יצא מהמכונית ונמלט. הוא נעצר מאוחר יותר. לא נמסרו פרטים נוספים לגבי החשוד בדריסה או הנפגע, או מניעיו של היורה.

נשיא ארצות הברית לשעבר, ברק אובמה ורעייתו מישל התייחסו הלילה למחאות באירוע סיום אינטרנטי לבוגרי מוסדות אקדמיים. הם אמרו כי ההפגנות סביב מותם של ג'ורג' פלויד, בראונה טיילור, אמאוד ארברי ונינה פופ לא היו תגובה לטרגדיות פרטיקולריות אלא ביטוי לעשורים רבים של תסכול ומכאוב בשל טיפול לא שוויוני וכישלון בביצוע רפורמות בעבודת המשטרה ובמשפט הפלילי.

הנשיא לשעבר הוסיף כי אירועים אלה מזכירים שהדמוקרטיה האמריקנית יכולה לתפקד רק כאשר אנשים לא יחשבו אך ורק על עצמם. "כך, מפחידה ככל שתהיה אי הוודאות בימים אלה, אלה גם קריאות השכמה, וזו הזדמנות נהדרת לדור שלכם" סיים בקריאתו אל הצעירים.

מועצת העיר מיניאפוליס החליטה הלילה לפרק את המשטרה ולהקימה מחדש. המהלך מגיע בעקבות הריגתו של האזרח האפרו-אמריקני ג'ורג' פלויד בידי שוטר. נשיאת המועצה, ליסה בנדר, אמרה לרשת CNN כי חברי המועצה התחייבו לקיים דגם חדש של ביטחון הציבור שבאמת ישמור על ביטחון הקהילה. 

אתמול נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ,  הודיע בטוויטר כי הוא הורה לכוחות המשמר הלאומי שהוצבו בבירה וושינגטון לצאת מהעיר "עכשיו לאחר שהכל נמצא תחת שליטה" כך לדבריו. הכוחות הוצבו בבירה בעקבות ההתפרעויות בהפגנות המחאה בעקבות מותו של פלויד. טראמפ ציין כי העובדה שהחיילים "חוזרים הביתה" אינה מבטלת את האפשרות שניתן להקפיץ אותם שוב "במהרה" אם יהיה בכך צורך.

רבבות בני אדם צעדו אמש בוושינגטון להפגנה הגדולה ביותר שנערכה עד כה במסגרת המחאה סביב מותו של פלויד, אולם נמנעה מהם הגישה לאזור הבית הלבן. בסיום המחאה צייץ טראמפ כי הקהל שהגיע היה הרבה יותר קטן מהמצופה, והוסיף כי "המשמר הלאומי, השירות החשאי והמשטרה האמריקנית עשו עבודה נהדרת".

שלשום, מועצת העיר מיניאפוליס החליטה לאסור על שימוש בחניקה כחלק מטכניקת הריתוק שמבצעת המשטרה בעיר. מדובר בצעד משמעותי ראשון שמבצעת העירייה במטרה לעצב מחדש את שורות המשטרה בעיר. השינוי המדובר הוא חלק מהסכם שנחתם בין עיריית מיניאפוליס לבין המחלקה לזכויות אדם של מינסוטה. מועצת העיר קיבלה את ההחלטה פה אחד בהצבעה של 12 תומכים וללא מתנגדים.