פלסטינים מוחים ברמאללה נגד תוכנית טראמפ, פברואר 20
צילום: אי-פי

בכיר ברשות על כוונת הסיפוח: "נקודת אל-חזור"

חוסיין א-שייח: "המצב יחזור להיות כפי שהיה לפני אוסלו" • א-שייח אישר את הפרסום בכאן חדשות כי בכוונת הרשות הפלסטינית לקצץ בתקציבים לרצועת עזה, בעקבות ההחלטה שקיבלה לסרב לקבל את כספי המיסים מישראל
גל ברגר ועמיחי שטיין
08 ביוני 2020
23:04

בכיר הרשות הפלסטינית חוסיין א-שייח התייחס בריאיון לניו-יורק טיימס לכוונת סיפוח שטחי יהודה ושומרון ואמר כי הרשות הפלסטינית לא רוצה שהדברים יגיעו לנקודת האל-חזור. כך פורסם היום (שני) בחדשות הערב בכאן 11. לדברי הבכיר האחראי על קשרי הרשות עם ישראל, סיפוח פירושו שהיחסים עם ישראל לא יחזרו לקדמותם.

"או שהם יחזרו בהם מהסיפוח והדברים יחזרו להיות כפי שהיו, או שהם יתקדמו עם הסיפוח והם יחזרו להיות הכוח הכובש בכל הגדה", אמר א-שייח בריאיון. הוא הוסיף כי בכל יום שעובר הרשות הפלסטינית תתנער מעוד תחומי אחריות. "אם המצב יימשך – הם יהיו חייבים לקחת אחריות מלאה ככוח כובש. זה יחזור להיות כפי שהיה לפני אוסלו", לדבריו.

עוד אמר א-שייח בריאיון כי הרשות הפלסטינית תעצור פלסטינים שבכוונתם לתקוף ישראלים גם באין תיאום ביטחוני בין הצדדים. א-שייח רמז כי אם יהיה לרשות מידע על מפגע שנמצא כבר בתוך ישראל, הרשות עשויה למסור את המידע לישראל באמצעות צד שלישי. "נמצא דרך למנוע זאת ממנו, מנגנוני הביטחון הפלסטיניים ימשיכו להילחם בטרור בעצמם. לא נאפשר שפיכות דמים – אין לנו יצר אובדני", אמר א-שייח לכתב הניו-יורק טיימס בישראל.

בתוך כך, אישר א-שייח את הפרסום בכאן חדשות כי בכוונת הרשות הפלסטינית לקצץ בתקציבים לרצועת עזה, בעקבות ההחלטה שקיבלה לסרב לקבל את כספי המיסים מישראל. "קיבלנו את הכסף הזה במסגרת ההסכמים עם ישראל, הסירוב לקבל אותו יעלה את הרשות הפלסטינית על נתיב של הרס פיננסי ויחייב קיצוצים במשכורות, פיטורים ואפילו השבתה של הממשלה", אמר א-שייח.

ראש הממשלה הפלסטיני, מחמד אשתיה, התייחס גם הוא לסוגיית הסיפוח, ואמר כי אם ישראל תבצע את המהלך, "הרשות הפלסטינית תשנה את האסטרטגיה שלה ותתחיל לפעול להעברת הרשות למצב של מדינה". עוד אמר אשתיה כי "לממשלת ישראל יש מדיניות ברורה והיא - הרס מוסדר של האפשרות להקמת מדינה פלסטינית".

ראש הממשלה הפלסטיני הוסיף: "ראש הממשלה בנימין נתניהו מקבל 5-4 שיחות ביום מגורמים שונים בעולם הקוראים לו לסגת מנושא הסיפוח. נתניהו מעוניין לבצע את הסיפוח מפני שהוא נשפט באשמת שוחד, ורוצה להשאיר אחריו הישג כלשהו שלא קשור לשחיתות".