בר וציפי רפאלי
צילום: getty images

נחתם הסדר טיעון: ציפי רפאלי תרצה 16 חודשי מאסר – עבודות שירות לבר

הפרקליטות אישרה את ההסדר בפרשת עבירות המס של משפחת רפאלי. השתיים ישלמו גם קנס בסך כולל של חמישה מיליון שקלים. בר תמשוך את הערעור האזרחי שהגישה. בעקבות הביקורת ברשתות: בצעד חריג, פרקליטות מיסוי וכלכלה פרסמה פוסט בפייסבוק שמסביר את מתן העונש
צח שפיצן
09 ביוני 2020
09:12
עודכן ב 17:32

הפרקליטות הודיעה הבוקר (שלישי) כי נחתם הסדר הטיעון עם בר רפאלי ואמה ציפי בגין עבירות המס שביצעו. לפי ההסדר ציפי רפאלי תישלח למאסר בפועל של 16 חודשי מאסר, ותשלם קנס בסך 2.5 מיליון שקלים. על בר רפאלי נגזרו עבודות שירות וקנס בסכום דומה. כמו כן, הוחלט שרפאלי תחזור בה מהערעורים שהגישה לבתי המשפט באשר לשומות המס. 

עם פרסום הסדר הטיעון, הוצפו הרשתות החברתיות בביקורת על תנאיו. היו שטענו כי ציפי רפאלי לקחה על עצמה את האחריות על מעשיה של בתה. בתגובה לטענות, פרסמה פרקליטות מיסוי וכלכלה בעמוד הפייסבוק שלה - בצעד חריג - הסבר למתן העונש. בפוסט נכתב כי "ציפי רפאלי ניהלה את עסקיה של בתה, בר רפאלי, לרבות בענייני מס, והייתה הגורם העיקרי שעסק בהצגת העובדות לפקיד השומה. לכן, ציפי רפאלי מואשמת בעבירות מרמה בכוונה לעזור לבר רפאלי להשתמט מתשלום מס, ואילו בר רפאלי מואשמת בעבירות מס קלות יותר".

עוד כתבו בפרקליטות כי "העונשים בהסדר נגזרו מהחלק של ציפי ובר רפאלי במעשים. כלומר, העונש המוסכם החמור יותר הוא לציפי רפאלי, אשר חלקה במעשים הפליליים גדול יותר.גד ציפי ובר רפאלי נוהלו הליכים אזרחיים ופליליים. הפן הפלילי נובע מכך שבמסגרת ההליכים האזרחיים הוצגו לפקיד השומה מצגים כוזבים. הצגת מצגים כוזבים היא עבירה פלילית של מרמה לפי פקודת מס הכנסה״.

מיסים ומגדלים: פרטי כתב האישום 

לפי כתב האישום בין השנים 2012-2009 חילקה בר רפאלי את חייה בין ישראל לארצות הברית והכנסתה עמדה על יותר מ-24 מיליון שקלים. בר רפאלי טענה מול רשויות המס בישראל כי היא תושבת חוץ שמתגוררת בארצות הברית, שאינה חייבת בדיווח ובתשלום מס בישראל. ציפי רפאלי, שניהלה באותה תקופה את עסקי בתה, פעלה להסתיר את זיקותיה של בר לישראל בדרכים שונות – כדי לחמוק מתשלום מס בארץ. 

במסגרת דיוני השומה לשנות המס המדוברות, הסתירה האם מפקיד השומה שלבתה שני בתים למגורים, במגדלי YOO ומגדלי W. בנוסף, הסתירה ציפי רפאלי כי הזכויות בפרויקט "בלו" נועדו לשמש בעתיד למגוריה של בר רפאלי. כמו כן, מסרה ציפי רפאלי לפקיד השומה עובדות לא נכונות והשיבה תשובות כוזבות בעניין נכסים אלו. 

בחודש יולי 2019 ערערה רפאלי לבית המשפט העליון, על החלטת בית המשפט המחוזי מרכז לחייב אותה לשלם מסים בסך שמונה מיליון שקל, על הכנסות בסך 16 מיליון שקל. בית המשפט המחוזי הורה לרפאלי לשלם מס על שנים שבהן, לפי פסיקת בית המשפט ובניגוד לטענותיה, מרכז חייה היה בישראל.

עורכי הדין רותי ליטבק ומוטי לזר, המייצגים את בר רפאלי, מסרו: ״הסדר הטיעון מבהיר אחת ולתמיד שבר רפאלי לא פעלה מתוך כוונה להתחמק ממס. אין חולק כי במועדים הרלבנטיים בר הייתה בתחילת שנות העשרים לחייה עבדה כדוגמנית בין-לאומית ולא עסקה בנושאים כספיים. בר לוקחת היום אחריות על טעויות שנעשו ותישא במחיר הכרוך בכך. צר לה על כך שמשפחתה האהובה נאלצה לחוות תקופה כה קשה ובאופן מיוחד היא כואבת את המחיר שאמה תשלם. בר מתנחמת בכך שמשפחתה אוהבת ומלוכדת ושיחד יעברו גם את הימים הקשים האלה. בחלוף למעלה מעשר שנים ממועד הארועים בר מעוניינת לסיים את הפרשה ולהתמקד במשפחתה וילדיה״.

באות כוחה של ציפי רפאלי, עורכות הדין מיכל רוזן עוזר וענבל זאבי דוכובני מסרו: "לאחר שנים קשות, הגיע הפרק הזה לסיומו כשציפי רפאלי לוקחת אחריות ומשלמת מחיר כבד. בעת הזו, ציפי מוצאת עצמה מחוזקת כשהיא עטופה בתמיכת משפחתה ובחבריה".

תגיות:
בר רפאלי