-
צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

במטרה להדק את אכיפת ההגבלות בעקבות העלייה בתחלואה: ראש המל"ל יכנס דיון עם השרים

נתניהו: "המגפה מרימה ראש, ייתכן שנצטרך לנקוט באמצעים נוספים" • אדלשטיין: העלייה מתקדמת בצורה דרסטית - מתקרבים ל-200 חולים ביום • משרד החינוך: 407 תלמידים ועובדי הוראה חלו, 139 מוסדות חינוך נסגרו
דקלה אהרן-שפרן, איציק זוארץ ולירן כוג'הינוף
09 ביוני 2020
11:24
עודכן ב 18:19

במטרה להדק את האכיפה בעקבות העלייה בתחלואה, ראש הממשלה בנימין נתניהו הנחה הערב (שלישי) את ראש המל"ל מאיר בן שבת, לכנס דיון עם שרי הפנים וביטחון הפנים ועם מנכ"ל משרד הבריאות, מפכ"ל המשטרה, נציגי היועמ"ש ויו"ר השלטון המקומי. גם בדיון קבינט הקורונה אתמול דרש ראש הממשלה להגביר את האכיפה בנושא - הן כלפי אזרחים והן כלפי בתי עסק. "המגפה מרימה ראש וייתכן שנצטרך לנקוט באמצעים נוספים", אמר הערב נתניהו.

בתדרוך ראשון שקיים היום שר הבריאות יולי אדלשטיין בבית החולים סורוקה בבאר שבע, הוא אמר כי "העלייה מתקדמת בצורה דרסטית - מתקרבים ל-200 חולים ביום. לא צריך מודלים מורכבים כדי להבין שאם לא נתעשת - נגיע למצב בעייתי". שר הבריאות התייחס לעומסים במעבדות הבדיקה, בעקבות הוראתו להגדיל את מספר בדיקות הקורונה, והודיע כי משרדו נמצא בשלבים סופיים של משא ומתן מול משרד האוצר בנושא 200 תקנים למעבדות. 

על העיכוב בחזרת הרכבת לפעילות, ציין אדלשטיין כי "המראה של אנשים בקופסת סרדינים, אוכלים ושותים ללא מסיכות - לא נוכל להרשות לעצמנו". השר ציין כי משרד הבריאות סיכם מול משרד התחבורה מתווה להפעלת הרכבת, שכולל מכירת כרטיסים מראש ואיסור הסעת נוסעים בעמידה. לדבריו "אם לא יהיה שינוי במגמה נפעיל את הרכבת בקרוב, התכנון היה להתחיל ב-8 ביוני, אך המספרים הכו בנו. 

בד בבד, התחלואה במערכת החינוך ממשיככה להתפשט. מנתוני משרד החינוך עולה כי 407 תלמידי ועובדי הוראה חלו, 139 מוסדות נסגרו עד כה. כ-22 אלף עובדי הוראה ותלמידים נמצאים בבידוד. 

ראש מטה מנכ"ל משרד הבריאות נועם ויצנר הזהיר היום מגל שני של קורונה ואמר כי "אנחנו נערכים ומכינים את מערכת הבריאות למצב של התפתחות המחלה". ויצנר הוסיף בריאיון לאסתי פרז בתוכנית "בחצי היום", בכאן רשת ב כי הם לא רוצים להגיע למצב של הטלת סגרים כדי לנצח את הנגיף: "אלא על ידי התנפלות על אירועים נקודתיים וניסיון לקטיעת שרשראות ההדבקה על ידי בדיקות, חקירות אפידימיולוגיות ואכיפה".

האזינו לריאיון עם נועם ויצנר בכאן רשת ב

על מצב התחלואה בעובדים הזרים סיפר ויצנר כי "סימנו מראש כמה אוכלוסיות שצריך לשים אליהם לב, ואנחנו בקשר עם עיריית תל אביב וגורמים נוספים". הוא הסביר כי הסיטואציה "מורכבת" בפרט באוכלוסייה הזאת. 

פרופסור גילי רגב, מנהלת היחידה למניעת ובקרת זיהומים בשיבא, התייחסה הבוקר להחלטה אתמול על קיום אירועים ומזהירה:  "התקהלויות של 250 איש הם פצצה מתקתקת". בריאיון לקרן נויבך בתוכנית "סדר היום" אמרה פרופ' רגב: "מפיצי על יכולים לגרום להדבקות מרובות. מהלך מחלת הקורונה הוא איטי. נראה את תוצאות העלייה הנוכחית בתחלואה עוד שבועיים-שלושה וייתכן שנראה חולים קשים. צריך גם להיזהר מהמחשבה שחולים צעירים לא יכולים לחלות בצורה קשה".

האזינו לריאיון עם רגב בכאן רשת ב

היא ציינה כי ישראל לא ערוכה לפתיחת שנת לימודים ב-1 בספטמבר. "אולי צריך לעשות חופשת חורף ואז כשהמגפה בשיאה להפסיק לימודים לחודש. יכול להיות שאנחנו בתחילתו של גל שני אבל לא נגיע לשיא של הפעם שעברה גם בגלל הקיץ וגם בגלל שאנחנו יותר ערוכים".

מספר המתים מקורונה בישראל עלה הלילה באחד ועומד כעת על 299. מחצות נוספו שמונה חולים חדשים ומספר החולים בישראל כעת הוא  2,652. בין החולים 29 במצב קשה, 23 מהם מונשמים. 130 מוסדות חינוך נסגרו עד כה - 37 מהם ביממה האחרונה. במזכרת בתיה אובחנה תלמידת כיתה י' מבית הספר התיכון "קשת" כחיובית לקורונה. בית הספר נסגר וכל הילדים והמורים נכנסו לבידוד עד ה-18/6. בתיכון "אחד העם" בפתח תקווה חלתה תלמידה בקורונה ו-800 תלמידי בית הספר יישארו בביתם.

יו"ר בתי החולים של אסותא, פרופסור שוקי שמר, אמר הבוקר כי הוא אינו בטוח שיתפרץ גל שני של קורונה אך יש להיות ערניים. בראיון לאריה גולן בתוכנית "הבוקר הזה, בכאן רשת ב, הדגיש פרופסור שמר - לשעבר מנכ"ל משרד הבריאות - כי אין צורך לחזור לאחור בפעילות במדינה אבל אפשר שיש להאט את הקצב. הוא שיבח את ריבוי הבדיקות וחידד כי נדבקים בנגיף קורונה אינם בהכרח חולים. עוד אמר שמר כי הקורונה היא מחלה של מבוגרים ויש לשמור עליהם, אך בדבבד יש לקיים את מרקם החיים ולאפשר לצעירים לצאת לעבודתם.

האזינו לריאיון בכאן רשת ב