לשכת גיוס
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

חוק הגיוס: גנץ מבקש דחייה נוספת ביישום פסיקת בג"ץ

לטענת שר הביטחון דרושה דחייה של שלושה חודשים מכיוון שהממשלה החדשה הוקמה רק לפני כמה שבועות
אמוץ שפירא
09 ביוני 2020
12:51

ראש הממשלה החליפי ושר הבטחון, בני גנץ, מבקש היום (שלישי) דחייה נוספת ביישום פסק דינו של בג"ץ בנושא הגיוס. גנץ מבקש דחייה של שלושה חודשים עד ל-16/9 בשל העובדה שהממשלה החדשה הוקמה רק לפני כשלושה שבועות.

בהודעת המדינה לבג"ץ היא מבקשת לעדכן כי סוגיית פקיעת החוק וסוגיית הסדרת שירותם הצבאי והלאומי-אזרחי של תלמידי ישיבות שתורתם אומנותם הובאו לפני של שר הבטחון סמוך לכניסתו לתפקיד. כך גם מצויין בתשובת המדינה, כי על פי ההסכם הקואליציוני, עם כינון הממשלה יחוקק חוק הגיוס על פי הצעת צה"ל ומשרד הבטחון.

בתחילת השנה ביקשו ראש הממשלה נתניהו ושר הביטחון דאז, נפתלי בנט מבג"ץ בקשת דחייה של יישום פסק הדין בעניין חוק הגיוס, עד ל-16 ביוני. המדינה נימקה את בקשתה בכך שלממשלה החדשה דרוש זמן לפעול מול הכנסת להשלמת החקיקה בסוגיה רגישה הזו. 

בתנועה לאיכות השלטון שהגישה את העתירה אומרים בתגובה: "כבר 20 שנה מבטיחות ממשלות ישראל לטפל בנושא השוויון בנטל, אבל כל מה שאנחנו רואים זה תירוצים. גם כעת, כשיש ממשלה וכנסת מכהנת, ממשיכים הפוליטיקאים לנסות ולדחות את הקץ. בכוונת התנועה להודיע לבג"ץ כי היא מתנגדת בתוקף לבקשת הדחייה הנוספת שתאפשר את המשכו של הסדר מפלה, בלתי שוויוני ובלתי חוקתי. במדינת ישראל קיים חוק גיוס חובה שעובד מצוין כבר 70 שנה ואין כל סיבה שלא להחיל אותו מייד על כלל תלמידי הישיבות, במקום להמשיך ולגרור רגליים עד שיגיע הסדר מפלה ובלתי חוקתי נוסף. מעניין מה יהיה לעותר הנוסף נגד חוק הגיוס, ח"כ איתן גינזבורג, להגיד על בקשת הדחייה של חברו לקואליציה" .