בדיקות לגילוי קורונה בתחנת מד"א בת"א
מרים אלסטר, פלאש 90

התפרצות מקומית או גל שני? גרף עולה ומספר יציב של חולים קשים

שיעור התחלואה עולה בשבועיים האחרונים, אך מספר החולים הקשים והמונשמים עדיין נותר יציב. האם אנחנו עומדים בפני גל תחלואה נוסף או אולי כבר בעיצומו? וכמה זמן ייקח עד שהסיפור הזה יהיה מאחורינו? | פרשנות
דקלה אהרן-שפרן, פרשנות
09 ביוני 2020
16:18

"'גל שני' הוא לא גזירת גורל", רעם בקולו המנכ"ל היוצא של משרד הבריאות, משה בר סימן טוב במסיבת עיתונאים לפני שבוע וחצי, "הוא תלוי אך ורק בהתנהגות שלנו. הנגיף מחפש כל חרך וסדק, ויש אמצעים להתגונן מפניו. זה תלוי בהתנהגות שלנו. אנחנו נערכים לכך בכל האמצעים".

בשבועיים האחרונים אנחנו נצמדים שוב ושוב לטבלאות ולנתונים. סופרים חולים חדשים, בוחנים מפות ומנסים לפענח: האם בעוד רגע ישטוף אותנו הגל הזה, שמפניו מזהירים אותנו, והאם בקרוב יתמלאו מחדש מחלקות הקורונה בבתי החולים במאושפזים שיזדקקו לטיפול לאחר שנדבקו בנגיף. הבלבול גדול ומומחים שונים מציעים פרשנויות שונות למצב. לכן באנו לשאול: האם הגל השני כבר כאן?

התשובה המיידית היא: לא, אבל. כלומר, אין גל שני אבל יש התפרצות. מספר הנשאים החדשים נמצא, ללא ספק, במגמת עלייה ואף חצה את סף 100 החולים חדשים ביום. נתון שלגביו נאמר במשרד הבריאות כי יהווה נורת אזהרה מהבהבת, אם נחזור אליו לאחר שכבר התרגלנו לשייט בטווח הבטוח והנעים של כמה עשרות בודדות של חולים חדשים ביממה.

אז למה הנתון הזה לא הוביל למשיכת ידית האזעקה ולעצירת הרכבת הנוסעת של המשק הישראלי, שהתחילה לנסוע מחדש? האמת היא - שהוא אכן הוביל ללחיצה על הכפתור האדום, כך לפי עדותה של פרופ' סיגל סדצקי, ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות. סדצקי אמרה בריאיון במשדר "סדר יום" בכאן רשת ב: "הדלקנו נורות אדומות והדרג הפוליטי עדיין לא החליט מה לעשות בקשר אליהן. הנורות נדלקו כשלושה ימים לפני המקרים בגימנסיה". סדצקי הוסיפה עוד כי המחלה חוזרת וכי היא מוטרדת מאוד: "חשבתי שהנגיף ילך לישון בחודש מאי וזה לא קרה. יש עונתיות בנגיפים אך זה לא קרה פה - אנחנו במצב שנזרעים זרעים מאוד מסוכנים".

האזינו לריאיון עם פרופ' סיגל סדצקי בכאן רשת ב

מנגד, יש את אלה שאומרים שלא מדובר בגל שני, כי הגל הראשון לא נגמר או לחילופין, כי לא היה כלל גל ראשון. את העמדה הקיצונית הזאת, שרוב המומחים בתחום בריאות הציבור חולקים עליה, הביעה פרופ' עידית מטות, שהתראיינה בחדשות 12 ואמרה לדני קושמרו: ״אתה מדבר איתי על גל שני, אני לא יודעת אם היה גל ראשון". מטות מנהלת את מערך ההרדמה בבית החולים איכילוב וניהלה בו את מערך הקורונה, אך היא אינה אפידמיולוגית ולא מתמחה בתחום בריאות הציבור.

שיעור התוצאות החיוביות מכלל הבדיקות עומד בשבוע האחרון בממוצע סביב ה-1%. בשיא המגיפה מדובר היה ב-7-8%. כלומר, מצבנו כרגע נסבל בהחלט

לעומת זאת, פרופ' רן בליצר, מנהל מכון המחקר של כללית וחבר בצוות הטיפול במגיפות, אמר לכאן רשת ב כי אין גל שני של קורונה. הוא הסביר זאת בכך שבמסגרת אסטרטגיית היציאה יש עלייה בתחלואה והיא צפויה, אבל צריך לשאול אם היא בלתי נשלטת ואיך מייצרים שיגרה חדשה של מספר נשאים חדשים יציב. בליצר הוסיף כי אף מדינה אינה יודעת לומר מראש ואולי אף לא בדיעבד מה האיזון המידתי לפתיחת המערכת, וכי כולם פועלים בשיטה של ניסוי וטעיה. גם פרופ' אלי וקסמן, ראש צוות המומחים המייעצים למל״ל על הקורונה אמר: "אני לא אוהב את הדיבורים על גל שני, לא ככה הווירוס עובד. כל עוד נחזור לעבודה יהיו התפרצויות וצריך לדעת איך להתמודד עם זה".

האזינו לריאיון עם פרופ' רן בליצר בכאן רשת ב

בואו נסכם. שיעור התחלואה עולה בשבועיים האחרונים וזה ברור. אנחנו מתוודעים לעוד ועוד מקרים של נשאים חדשים, אך מספר החולים הקשים והמונשמים עדיין נותר יציב. הסיבה לכך יכולה להיות מהלך מחלה איטי שמביא לכך שלוקח זמן עד שהתחלואה הקשה מתפתחת, ולכן ייתכן שנחזה בעלייה גם במישור הזה בעוד כשבוע-שבועיים. ייתכן גם שההתפרצות הנוכחית תסתיים ללא עלייה משמעותית במספר החולים הקשים. זאת בגלל ההדבקה הנרחבת דווקא בקרב תלמידים, בגלל שמי שנמצא בקבוצת סיכון עדיין שומרים על עצמם יותר מאחרים או בגלל השפעת הקיץ והחום על התפשטות הנגיף.

חייבים להפנים כי לאחר שעוד מגבלות הוסרו ואנחנו עובדים, לומדים ומשוטטים במרחב הציבורי – יהיו עוד נדבקים

נכון לרגע זה נראה שהלחצים הכלכליים ונטיית לבם של שרי הממשלה החדשים יביאו להמשך החיים לצד המגבלות שהוסרו, אולי רק תוך עיכוב של הסרת מגבלות נוספת. אולם, אם אכן תהיה עלייה משמעותית במספר החולים הקשים, ייתכן שהלחצים הכלכליים לא יצליחו לבלום עוד החזרה, לפחות חלקית, של המגבלות. פקטור משמעותי נוסף שיש לציין כאן הוא מספר הבדיקות לאיתור קורונה שעלה משמעותית והגיע לשיא של 16 אלף בדיקות ביום. שיעור התוצאות החיוביות מכלל הבדיקות עומד בשבוע האחרון בממוצע סביב ה-1%. בשיא המגיפה מדובר היה ב-7-8% מכלל הבדיקות. כלומר, מצבנו כרגע נסבל בהחלט.

צילום: נתי שוחט, פלאש 90

מומחים בתחום בריאות הציבור מעריכים כי הזמן למציאת חיסון לנגיף עשוי לקחת עוד שנה עד שנה וחצי ויתכן שהדבר יקרה באמצע או רק בסוף שנת 2021. ייתכן שעד אז הנגיף ישתנה ויהיה פחות קטלני, אך איש אינו יכול לדעת אם ההנחה הלא מספיק מבוססת הזאת אכן תתממש. לנוכח כל זאת, עלינו להתרגל, ככל הנראה, לחיים בצל הנגיף. חייבים להפנים כי לאחר שעוד ועוד מגבלות הוסרו ואנחנו כעת עובדים, לומדים ומשוטטים במרחב הציבורי – יהיו עוד נדבקים.

השאלה הגדולה היא אם נצליח לעשות זאת - להניע את גלגלי הכלכלה ואת חיינו מחוץ לסגר תוך שמירה על מצב של עלייה יציבה ומתונה בתחלואה, חקירות אפידמיולוגיות מהירות יותר, מספר בדיקות גדול והקפדה על ריחוק חברתי ועל מסכות. תסריט כזה יאפשר לנו להמשיך לחיות לצד קורונה בשיגרה לא פשוטה, אך אפשרית להתמודדות, תוך הזרמת חמצן חיוני למשק וטיפול במקביל במגיפה שעדיין איתנו.

תגיות:
קורונה