-
צילום: דוד כהן, פלאש 90

גם לאחר הוועדות והבדיקות - צה"ל: המידע על גיוס חרדים לא מדויק

לטענת צה"ל, עיקר המידע הדרוש לדיווח נתוני גיוס חרדים נוגע ללימודים לפני הגיוס, וזה אינו נמצא כלל בידי צה"ל, אלא מועבר אליו ממשרדי הממשלה ללא יכולת לבדוק את אמינותו
כרמלה מנשה
09 ביוני 2020
16:45

צה"ל הודיע היום (שלישי) שוב כי נתוני גיוס החרדים שהגיש למשרד הביטחון, אינם מדויקים. זאת מאחר שעיקר המידע הדרוש לדיווח נוגע ללימודים לפני הגיוס, וזה אינו נמצא כלל בידי צה"ל, אלא מועבר אליו ממשרדי הממשלה ללא יכולת לבדוק את אמינותו. לפי הנתונים שהגיש, בשנת 2018 התגייסו 1,788 חרדים. בחציון הראשון של 2019, בין החודשים יולי-דצמבר, התגייסו 983 חרדים.

הטענה על חוסר היכולת להעביר נתונים מדויקים מגיעה גם לאחר שוועדת נומה, שבחנה את פרשת נתוני גיוס החרדים - שנחשפה לראשונה בכאן חדשות - פרסמה את ממצאיה בחודש פברואר. הוודעה קבעה כי בהתבסס על מסד הנתונים הקיום היום, צה"ל לא יכול למלא את משימת הספירה והדיווח בדיוק ובעיתוי הנדרשים לכך בחוק.  

בדצמבר 2019 נחשף בכאן חדשות כי במשך שנים צה"ל זייף בכוונה תחילה והגדיל במאות אחוזים את כמות החיילים החרדים שהתגייסו לצבא. בצה"ל שיקרו לכל הגורמים הממשלתיים: לוועדת החוץ והביטחון, לרמטכ"ל ולשר הביטחון - כדי לעמוד ביעדי הגיוס. בצבא הוסיפו לרשימות המתגייסים החרדים גם כאלה שאינם חרדים על פי הקריטריונים שנקבעו וכאלה שאינם דתיים כלל.

בעקבות הפרסום מינה הרמטכ"ל אביב כוכבי ועדת בדיקה לנושא, ברשות האלוף רוני נומה. הוועדה קבעה כי היה "כשל מערכתי, מקצועי ופיקודי חמור, רשלנות מקצועית חמורה, חריגה מהגדרות החוק באופן מודע מכוון ושיטתי והעדר שקיפות" בספירת המתגייסים. בהמלצתה, ראש אגף כוח האדם בצה"ל, האלוף מוטי אלמוז, ננזף, יחד עם ארבעה קצינים נוספים.