הריסת מבנים לא חוקיים במאחז קומי אורי
צילום: שריה דיאמנט, פלאש 90

פסילת חוק ההסדרה: שופטי בג"ץ סבורים כי יהיה ניתן להשאיר מבנים רבים על כנם

החלטת ביהמ"ש יכולה להשפיע על אלפי מבנים ביו"ש, אך השופטים גם הביעו הסכמה לגבי עמדת היועמ"ש, לפיה באמצעות הסדרים חלופיים, שלא בדרך של חקיקה, ניתן להסדיר מאות מהמבנים - במקרים בהם פעלו המתיישבים בתום לב
אמוץ שפירא
10 ביוני 2020
07:01

ההחלטה הדרמטית של בג"ץ אתמול (שלישי) לפסול את חוק ההסדרה עוררה סערה גדולה וביקורת רבה במערכת הפוליטית. עם זאת, מפסיקת השופטים עולה כי למרות פסילת החוק עדיין יהיה ניתן להשאיר על כנם מבנים רבים ביהודה ושומרון.

פסילת החוק, שמטרתו להכשיר התיישבות ביהודה ושומרון, יכולה להשפיע באופן ישיר על 3,455 מבנים. לצורך השוואה, בהתנתקות מרצועת עזה מספר המשפחות שפונו היה כמחצית. מבין מבנים אלה, 1,048 מבנים נבנו עם היתרים כדין, אך בעקבות תיקון שעשה באחרונה המנהל האזרחי לקו הכחול - המגדיר את גבולות אדמות המדינה - הם מצאו עצמם בחוץ. 1,576 הם מבנים היושבים על קרקע פלסטינית מוסדרת.

בעוד שבית המשפט פסק כי חוק הסדרה אינו חוקתי, היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט סבור כי באמצעות הסדרים חלופיים, שלא בדרך של חקיקה, ניתן להסדיר מאות מהמבנים המדוברים. בפסיקתם, הביעו השופטים הסכמה עם עמדת היועץ.

נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות ציינה בפסק הדין כי הסדרים אלו מחייבים בחינה פרטנית של כל מקרה לפי נסיבותיו. היא הוסיפה כי נראה שההסדרים הללו יכולים לתת מענה במספר לא מבוטל של מקרים, כאשר התכלית היא אנושית, ומדובר במקרים שבהם פעלו המתיישבים בתום לב ובהסתמך על מצגי הרשויות המוסמכות.

המשנה לנשיאה השופט חנן מלצר כתב כי הוא מקבל את עמדת מנדלבליט, ולדבריו, כל אימת שהמתיישבים פעלו בתום לב, במיוחד לגבי מקרקעין לא מוסדרים, יש בידיהם תרופות חלופיות מספקות. הוא ציין כי במקרים המתאימים, כאשר לא יסתייע פתרון אפשרי למתיישבים שפעלו בתום לב, יהיה מקום לסייע להם במציאת חלופות מגורים הולמות. מלצר הוסיף כי ככל שייקבע שניתן להכשיר מבנים באחת מהדרכים החלופיות, ראוי יהיה למצוא גם לפלסטינים הנפגעים תחליף הולם בקרקע או בפיצוים.