יהודה ושומרון
צילום: פלאש 90

למרות ההסכם הקואליציוני: ההיערכות להחלת הריבונות בכנסת תחל החודש

בהסכם הקואליציוני אמנם כתוב שלא ניתן לעסוק בנושא לפני תחילת יולי, אך הכנסת לא כפופה לו • יו"ר הוועדה האוזר בשיחות סגורות: נדון גם בהשפעות של ההחלה על היישובים ביו"ש
זאב קם
10 ביוני 2020
08:06

ועדת החוץ והביטחון של הכנסת מתכוונת לקיים דיוני היערכות לקראת מהלך החלת הריבונות ביהודה ושומרון בימים הקרובים, ולא להמתין לתאריך הרשמי שבו ניתן להתחיל בהליך ב-1 ביולי. כך דווח היום (רביעי) בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב.

חברי כנסת מספרים שיו"ר הוועדה, ח"כ צביקה האוזר, הבהיר בשיחות סגורות שבכוונתו לקיים דיונים בזמן הקרוב, בעיקר בוועדות המשנה של הוועדה, שיעסקו במוכנות של הגורמים השונים לקראת מהלך בסדר גודל שכזה.

בנוסף יתקיימו דיונים שיעסקו בהשלכות השונות שיש להחלת הריבונות על היישובים ביהודה ושומרון בהיבטים השונים. בהסכם הקואליציוני אמנם כתוב שלא ניתן לעסוק בהחלת הריבונית שמופיעה גם בתוכנית טראמפ, לפני תחילת יולי, אך הכנסת לא כפופה להסכם הזה והיא עצמאית לדון בנושא בכל רגע שהיא רוצה.

השר זאב אלקין מהליכוד התייחס בתוכנית "הבוקר הזה" לפסילת חוק ההסדרה בבג"ץ,  ואמר לאריה גולן : "החוק נועד לתת פתרון לאותן יחידות דיור שנבנו, הרבה פעמים, על קרקע פרטית כי המדינה לא סימנה נכון את הגבולות. אם זה היה קורה בגבולות ריבוניים, למדינה זכות להפקיע את הקרקע בדיעבד ולשלם פיצויים הוגנים. זאת הוכחה למה צריך לפעול להחלת ריבונות שתפתור חלק גדול מהבעיות בהסדרה".

האזינו לריאיון המלא עם השר זאב אלקין

השר אלקין אמר שייתכן ויהיו הסדרי חקיקה, אך קודם לכן נכון יותר לפעול להחלת הריבונות. אלקין מתח ביקורת על בג"ץ ואמר: "אני מצר על המגמה הזאת של בג"ץ לבטל חוקים של הכנסת, שהרבה פעמים התקבלו ברוב גדול. לכאורה כל פסילת החוקים שעושה בג"ץ היא רק על סמך - התנגדות חוקי יסוד. איך אפשר לדון בפסילת חוקי יסוד, כשאפילו לדעת בג"ץ לא ניתן לפסול חוקים כאלו".

אלקין הסביר כי "אני חושב שכל הבלבול והמצב הזה במערכת היחסים הלא בריאה בין הכנסת לביהמ"ש העליון היא כי לא הסדרנו את היחסים האלה. אני שנים טוען שצריך להעביר את חוק יסוד החקיקה כולל פסקת ההתגברות"