יזהר שי
ויקיפדיה, חן זיו CC BY-SA 3.0

שר המדע והטכנולוגיה יזהר שי ייכנס לבידוד לאחר שאחד מאנשי צוותו חלה בקורונה

משרד הבריאות גיבש תוכנית לביטול הזמנת מכונות הנשמה ותשלום קנס לספקים בעקבות הזמנת כמות גדולה מדי • חשש מעלייה מחודשת במספר חולי הקורונה בבני ברק
דקלה אהרן-שפרן ומיכאל שמש
10 ביוני 2020
09:11
עודכן ב 11:17

שר המדע והטכנולוגיה, יזהר שי מכחול לבן, וצוותו ייכנסו לבידוד לאחר שאחד מאנשי הצוות אומת היום (רביעי) כחולה בקורונה. השר קיבל את ההודעה במהלך אזכרה החייל עמית בן יגאל ז״ל שבה נשא דברים ומיהר לעזוב את המקום. המפגש האחרון בין שי לאיש הצוות המאובחן התרחש ביום חמישי האחרון. בישיבת הממשלה בראשית השבוע נבדק השר ונמצא שאיננו נושא את הנגיף. 

במשרד הבריאות גובשה תוכנית לביטול הזמנות של מכונות הנשמה, הכוללת אפשרות של תשלום קנס לספקים. התוכנית עדיין לא אושרה, בין השאר בשל חוסר ודאות לגבי מספר המכונות שיגיעו לארץ בסופו של דבר.
גורם בכיר המעורב בנושא אומר כי הוזמנה כמות גדולה של מכונות מתוך הבנה שיש תחרות מאוד גדולה מול מדינות אחרות ומתוך מחשבה שחלקן לא יגיעו. אותו גורם אמר כי תהליך הביטול אינו פשוט וכי מנסים למזער את הנזק הכלכלי, ואף כי יש חשיבה שלפיה גם אם המכונות יגיעו נוכל למכור אותן או לתת למדינות ידידות.

מלבד זאת, חלק מהחברות הודיעו שלא יוכלו לספק את כל המכונות שהוזמנו וביקשו שאף צד לא ייקנס בשל הפרת העיסקה. מדובר בכמעט 16 אלף מכונות שהוזמנו כדי להגיע ליעד של כ-7,000 מכונות הנשמה ולפי ההערכות אמורות להגיע בין 8,000-10,000 מכונות ההנשמה.

חשש מעלייה מחודשת במספר חולי הקורונה בבני ברק

במרכז הידע והמידע הלאומי למערכה בקורונה מזהירים מפני עליה גדולה יחסית במספר החולים החדשים בבני ברק. מתחילת חודש יוני אותרו בעיר 46 חולים חדשים - מקום שלישי בארץ אחרי ירושלים ותל אביב. שיעור הבדיקות החיוביות הממוצע הוא כ-2%, נתון גבוה יחסית לממוצע הארצי. מוקדי התחלואה העיקריים של חולים חדשים בעיר הם שכונת הפועל המזרחי ה', גבעת רוקח, גבעת סוקולוב וקריית הישיבה.

ניתוח נתוני תחלואה בערים אחרות שבהן יש אוכלוסייה חרדית מובהקת העלה כי בבית שמש, במודיעין עילית, בביתר עילית ובאלעד היקף התחלואה נמוך יחסית למרות שמספר הבדיקות לנפש גבוה יחסית. לפי דו"ח של המרכז, ניכר כי כרגע לא קיימת התפרצות מחודשת בערים שבהם ריכוזי תחלואה חרדית אך לצד זאת, לאור העלייה בתחלואה בבני ברק בימים האחרונים ולצד עלייה ברורה בתחלואה במקומות אחרים בארץ, ממליצים לרכז מאמץ מניעתי בבני ברק, הכולל הסברה, בדיקות ואכיפה וכן להמשיך במאמץ בדיקות יציב לניטור התחלואה בערים אחרות של ריכוזי תחלואה חרדית.