עימות בין חיילים לתושבים בדואים בבסיס צאלים

גניבת הציוד בבסיס צאלים: 14 חשודים נעצרו וכלי רכב נתפסו

השר לביטחון הפנים אוחנה עדכן כי כוחות משטרה פתחו במבצע אכיפה מקיף בביר הדאג' בעקבות אירוע הגניבה שבו גם תועדו הגנבים מאיימים על חיילים
רועי ינובסקי
10 ביוני 2020
10:56

‏גניבת הציוד בבסיס צאלים: השר לביטחון הפנים, אמיר אוחנה, עדכן הבוקר (רביעי) כי  כוחות משטרה פתחו במבצע אכיפה מקיף בביר הדאג' ועצרו עד כה 14 חשודים בגניבת הציוד. בציוץ בחשבון הטוויטר שלו ציין אוחנה כי שלושה כלי רכב נתפסו וציוד וכסף מזומן הוחרמו. אוחנה הדגיש כי המבצע במקום יימשך לאורך הימים הקרובים, "זה ממש לא צעד יחיד", אמר אוחנה.

בדיןו בהארכת מעצרם של החשודים העיד מפקד הפלוגה שממנה נגנב הציוד: "רדפנו אחרי משפחה שלמה, אבא וילדים, שירדו מרכב בשטח האש וגנבו. יש רשימה של מה שנגנב. החיילים לא הצליחו לבדוק את הרכב שאחריו רדפו בגלל הבלאגן שנוצר. חמישה או שישה ג'יפים הקיפו אותם עם עשרות גברים, לאחר ידויי אבנים".

השופטת ציינה בדיון כי לא מן הנמנע שהשימוש שעשה הקצין בנשקו במהלך האירוע היה סביר. היא הוסיפה כי אין סימטריה בין חייל שאוחז בנשק להגנה לבין מי שחשוד כגנב. לדבריה, נזרקו אבנים על החיילים והם חשו סכנה. סניגורו של אחד החשודים, מוטי יוסף, אמר בדיון כי קצין בכיר אמר לו שמופעל לחץ כבד מהדרג המדיני בגלל ההד התקשורתי. החשודים שהסגירו עצמם מכחישים כי גנבו ציוד ואחד מהם ציין כי נהג באיזור ללא קשר למקרה.

לפני כשבוע התעמתו כמה חיילי צה"ל עם בדואים, שעל פי החשד הגיעו לבסיס כדי לגנוב אמל"ח. חיילים בג'יפ צבאי רדפו אחרי הרכב של הבדואים בשטח אימונים, וכשהגיע הג'יפ לפאתי הכפר ביר אל הדג' הקיפו אותו כלי רכב של תושבים. במהלך העימות ירה אחד הקצינים באוויר. במהלך השבוע הסגירו את עצמם ארבעה מהחשודים בתקרית.

מפקד המרכז לאימונים טקטיים בצאלים הורה לחייליו שלא לבצע מרדפים אחרי גנבים, נוכח הסכנה שבהתהפכות כלי הרכב. מפקד המרכז הורה לחיילים להגביר את השמירה ולמנוע גניבות, אך לא לבצע מרדפים. כמו כן, הנחה המפקד ליידע את המשטרה במקרה של אירוע מול בדואים.