אולם בית המשפט העליון
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

בעקבות פסילת בג"ץ: הליכוד הגיש מחדש את חוק ההסדרה

חברת הכנסת שיר הניחה את החוק בנוסח העונה על הדרישות שהציב השופט סולברג • ". שיר אמרה כי פסיקת בג"ץ מזמינה עתירות של תנועות השמאל הרדיקלי, "המייחלות לראות מתיישבים רבים מחוסרי בתים"
זאב קם
10 ביוני 2020
14:15

בעקבות פסילת בג"ץ – הליכוד הגיש היום (רביעי) מחדש את חוק ההסדרה. חברת הכנסת מיכל שיר מהליכוד הניחה היום על שולחן הכנסת את הצעת החוק המחודשת להסדרת ההתיישבות ביהודה ושומרון. נוסח החוק שונה מעט והוא עונה על הדרישות שהציב שופט בית המשפט העליון נועם סולברג בדעת המיעוט. על פי דבריו של סולברג, נמחקו מהצעת החוק שני מונחים בסעיף השני לחוק – "התיישבות" ו"מדינה".

• תום לב, עברייני בנייה ואפליה: כל מה שצריך לדעת על החלטת בג"ץ

ח"כ שיר: "המחשבה על הריסת בתי ישראלים בזמן שהריבונות בדרך מנותקת מהמציאות. פסיקת בג"ץ מזמינה עתירות של תנועות השמאל הרדיקלי שמייחלות לראות כמה שיותר מתיישבים מחוסרי בתים. בהתאם להתחייבות הליכוד, הגשתי את חוק ההסדרה מחדש. אף יהודי לא צריך לאבד את ביתו".

בג"ץ פסל אתמול את חוק ההסדרה, שנועד להכשיר את התיישבות ביהודה ושומרון, וקבע כי "אינו חוקתי". נשיאת בית המשפט העליון, אסתר חיות, כתבה בהחלטתה: "חוק ההסדרה מבקש להכשיר בדיעבד מעשים בלתי חוקיים, תוך פגיעה בזכויותיה של אוכלוסייה אחרת". גורם בסביבת ראש הממשלה אמר: "החלת הריבונות תפתור את רוב בעיית ההסדרה".

בתוך כך, שר החוץ של גרמניה הייקו מאס, אומר כי ארצו, כחברה מיוחדת של ישראל, חוששת מאוד מתוכנית הסיפוח. בתום פגישה עם שר החוץ גבי אשכנזי בירושלים הוסיף מאס כי באיחוד האירופי חוששים שהסיפוח מפר את החוק הבין־לאומי, אך לא פירט כיצד גרמניה והאיחוד האירופי יגיבו לו. לדבריו לא הוצב מחיר לסיפוח, וארצו שתהפוך בתחילת החודש הבא לנשיאת האיחוד האירופי, מבקשת דו־שיח ורוצה לדעת מהן התוכניות של הממשלה החדשה בישראל.

שר החוץ גבי אשכנזי אמר כי תוכנית טראמפ יוצרת הזדמנות חשובה, אך היא תיעשה באופן אחראי ובתיאום מלא עם ארצות הברית, תוך כדי שמירה על הסכמי השלום ועל השיח עם שכנינו. הוא הוסיף כי ישראל רוצה שלום וביטחון ומצפה שהקהילה הבין־לאומית תאמר לפלסטינים שסירובם להיכנס לשיחות עם ישראל לא יקדם את האינטרסים שלהם.