שאול אמסטרדמסקי, מתוך "משחקי הכיס"

מדוע הממשלה מסתירה את תמלילי ישיבות הקורונה?

ממשלת ישראל מסרבת לפרסם את תמלילי הישיבות שעסקו בהתפרצות מגפת קורונה. הסיבה, לדבריה, היא שכל דיוניה נהנים מסודיות ולכן הדברים יתפרסמו בעוד 30 שנה. מגיע לציבור לדעת האם נבחרי הציבור מספקים את הסחורה - או לא
שאול אמסטרדמסקי
10 ביוני 2020
18:43

מחר ידון בג"ץ בעתירה שהגישה קבוצת עיתונאים נגד הממשלה, ואנחנו ביניהם. במרכז העתירה עומדת הדרישה לקבל את התמלילים המלאים של כל ישיבות הממשלה על מגפת קורונה, שהממשלה מסרבת לפרסם. נשאלה השאלה - למה? מה יש להם להסתיר?

הנימוק של הממשלה הוא שכל דיוניה נהנים מסודיות ועל כן הדברים יתפרסמו עוד 30 שנה. אבל ברצינות, בחוץ משתוללת מגפה שמשנה את המדינה, והיא מתרחשת עכשיו - לא בעוד 30 שנה. מגיע לציבור לדעת עכשיו האם נבחרי הציבור - אנשים שאנחנו בחרנו לנהל את החיים שלנו - מספקים את הסחורה, או לא? האם בחרנו נכון?

שר הבריאות הקודם יעקב ליצמן אמר בכאן רשת ב שהוא דחף את הממשלה לכיוון יותר מתון, ואילו מנכ"ל המשרד שלו משה בר סימן-טוב דחף את הממשלה למקום מאוד מחמיר. אבל, מי אמר שזה נכון? איך אפשר לבדוק את מה שליצמן אמר אם אין לנו את התמלילים?

כל מה שאנחנו יכולים לעשות זה להסתפק בהודעות שלהם לעיתונות, ובהודעות ה-SMS שהדוברים של אופיר אקוניס למשל שולחים בסוף הדיון. יש מודלים של שקיפות שאפשר לחשוב עליהם אם הממשלה רק תרצה. בנק ישראל למשל מפרסם את פרוטוקולי הדיונים על החלטות הריבית אחרי שבועיים. או למשל מודל ועדת סל התרופות שכתבים רשאים להיות בדיונים שלה.

כשרוצים יש את הדרך. זו הזכות שלנו, של הציבור, לדעת מה אתם אומרים שם. אתם לא יכולים להסתיר את זה.