פעילי BDS
צילום: אי־פי

ביה"ד האירופי לזכויות אדם: אין להרשיע ולהפליל פעילי BDS

ההחלטה באה בעקבות פסיקה שהרשיעה 11 פעילי חרם נגד ישראל בטענה שהם מעוררים גזענות ואנטישמיות • בעקבות הפסיקה, צרפת תפצה באלפי אירו כל פעיל שהורשע
איתמר מרגלית
11 ביוני 2020
16:08

בית הדין האירופי לזכויות אדם פסק היום (חמישי) כי אין להפליל ולהרשיע פעילי חרם נגד ישראל, זאת משום שהרשעתם, לטענת בית הדין, מפרה את חופש הביטוי. החלטת בית הדין האירופי באה בעקבות פסיקה שהרשיעה פעילי חרם נגד ישראל בטענה שהם מעוררים גזענות ואנטישמיות. בעקבות החלטת בית הדין נפסק שצרפת תשלום פיצויים בגובה 27,380 אירו לכל פעיל BDS שהורשע בערכאה המשפטית המקומית.

בתגובה לפסיקת בית המשפט אמר מרקו פרוליני, חוקר אמנסטי אינטרנשיונל בצרפת: "הפסיקה היום מהווה תקדים משמעותי לעצירת השימוש לרעה בחוקים האוסרים על אפליה על מנת לסמן מטרה על גבם של פעילים נגד הפרות זכויות האדם של הפלסטינים על ידי ישראל.

"פעילים בלתי אלימים בצרפת הפכו באופן הולך וגובר למטרות באמצעות חוקים בלתי מתאימים והופללו אך ורק בגין התבטאויות חופשיות של עמדתם וקידום חרמות, הסטת השקעות וסנקציות ככלי לסיום הפרות זכויות האדם של הפלסטינים.

"ההכרה של בית המשפט האירופי חייבת להעביר מסר ברור לכל מדינות אירופה – הן חייבות לחדול מהעמדה לדין של פעילים בלתי אלימים. ההחלטה מבהירה שאף מדינה אינה פטורה מביקורת בלתי אלימה על ידי פעילים".

הפסיקה מגיעה לאחר שבספטמבר 2009 ובמארס 2010, 11 מהעותרים השתתפו בפעולות מחאה שבמסגרתן הם קראו להחרמת מוצרים ישראליים. הם הואשמו על ידי צרפת בהסתה לאפליה, שמהווה עבירה פלילית בצרפת, והורשעו. הם נקנסו באלף אירו על תנאי ובעוד 7,000 אירו נזיקין. בית הדין העליון לערעורים בצרפת הותיר את הרשעתם על כנה ב־2015.