הפגנה נגד המשטרה בארה"ב
צילום: Gettyimages

רפורמה במשטרה: טראמפ יחתום על צו נשיאותי

נשיא ארה"ב הכריז כי יאומצו אמות מידה ארציות לגבי שימוש בכוח. טראמפ הבטיח כי ממשלו יפעל לחיזוקן הכלכלי-חברתי של קהילות קשות יום ובעיקרן הקהילה השחורה
בן יניב
12 ביוני 2020
07:10

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ יחתום על צו נשיאותי שיורה על רפורמה במשטרה, בעקבות חניקתו למוות של ג'ורג' פלויד בידי שוטר במיניאפוליס. בדברים שנשא הלילה (שישי) הנשיא בדאלאס הכריז כי יאומצו אמות מידה ארציות לגבי שימוש בכוח - כולל שימוש בשיטות של די-אסקלציה.

טראמפ ציין כי הצו יאפשר לעובדים סוציאליים להצטרף לפעילות המשטרה. הנשיא הבטיח כי ממשלו יפעל לחיזוקן הכלכלי-חברתי של קהילות קשות יום ובעיקרן הקהילה השחורה. "בימים האחרונים הייתה שיחה תוססת על הבטחת יושרה, שיוויון וצדק לכל בני עמנו", אמר טראמפ והתייחס ל"אג'נדה הקיצונית" של אי-מימון המשטרה. "עלינו ללכת בכיוון ההפוך, ולהשקיע יתר משאבים ואנרגיה במשטרה", הוסיף. 

ביום שלישי הובא ג'ורג' פלויד למנוחות בעיר יוסטון שבטקסס. אלפים התאספו במקום כדי לחלוק כבוד אחרון לפלויד בן ה-46, שהרצח שלו הצית מחאה זועמת ברחבי ארצות הברית, שטרם שקטה. מתאגרף העבר אמריקני, פלויד מייוות'ר, הציע לכסות את הוצאות ההלוויה, ומשפחתו של פלויד קיבלה את ההצעה. 

דרק שובין, השוטר הנאשם ברצח מדרגה שנייה ושלישית של פלויד, הופיע ביום שני לראשונה בבית המשפט. הדיון בעניינו התקיים בבית המשפט במיניאפוליס. השופט קבע בדיון ערבות בסכום של מיליון דולר לשחרורו של השוטר.