התיעוד ממצלמות האבטחה
צילום: בז"ן

תיעוד: קריסת הסמל של בז"ן כפי שצולם במצלמות האבטחה

אתמול נוצר חור קטן באחד מגופי הקירור בחיפה, והבוקר הוא התמוטט. המבנה איננו חלק פעיל במפעל מאז 2009. אין נפגעים באירוע. השרה להגנת הסביבה: "הפעם זה קרה בטעות - הפעם הבאה תהיה מכוונת"
חן ביאר ומיכל וסרמן
12 ביוני 2020
09:31
עודכן ב 16:57

אחד מגופי הקירור הלא פעילים במתקן בז"ן בחיפה קרס הבוקר (שישי) לאחר שאתמול נוצר בו חור קטן. מאז 2009 המבנה לא משמש חלק פעיל במפעל, אך הוא מנוצל לטובת מרכז המבקרים של המקום. מרשות הכבאות וההצלה נמסר כי אין נפגעים ואין חשש לאירוע חומרים מסוכנים, אך ראש עיריית חיפה עינת קליש-רותם ציינה כי אדם אחד נפצע.

כך נראה התיעוד, כפי שצולם במצלמות האבטחה

מבז"ן נמסר בתגובה לאירוע: "הבוקר קרס החלק העליון באחת ה'לבניות' המפורסמות של בז"ן, ששימשה בעבר כמגדל קירור מים ואינה בשימוש מאז שנת 2009. הקריסה התרחשה בהמשך לנפילת מקטע קיר שלשום. בז"ן נוקטת בכל הפעולות, כולל התייעצות עם מומחים מתחום ההנדסה והתכנון, על מנת ללמוד את האירוע. האזור מאובטח ולא היו נפגעים".

השרה להגנת הסביבה, גילה גמליאל, אמרה בתגובה לקריסה: "סמל משמעותי של תחילת הסוף. הפעם הקריסה התרחשה בטעות, הפעם הבאה תהיה מכוונת. לתושבי חיפה מגיע לחיות בסביבה בריאה".

"כמו נפילת חומת ברלין"

דוקטור רויטל גולדשמיד ממרכז המחקר הסביבתי בחיפה אמרה בתגובה: ״קריסת תשתיות בז"ן בשגרה, אפילו לא במצב חירום, מצטרפות לסכנות רבות אחרות שקיימות מנוכחות המתחם הפטרוכימי במרכז העיר. ללא ספק, כמו נפילת חומת ברלין יש משהו סימבולי בכך שסמל הפטרוכימייה קורסת בתקופת דיונים על תום עידן בז"ן וסגירת התלות בזיקוק נפט בישראל״.

עורך הדין ג'מילה הרדל וכים מעמותת אזרחים למען הסביבה הוסיף: "אולי הלבניות היו רק סמל אבל גם לנפילה של סמלים יש משמעות חזקה, בתקופה שבה כולם כבר מבינים שאין שום זכות קיום לתעשייה הפטרוכימית בלב אוכלוסייה. השקט התעשייתי ששנים דיברנו עליו ופרסמנו נתונים לגביו הופר הלילה בנפילה של אחת הלבניות המפורסמות".

מאיגוד הכימיה, פרמצבטיקה ואיכות הסביבה נמסר: "אנו דוחים בתוקף את הניסיון ההזוי לקשר בין קריסת מבנה לשימור כבן מאה, שלא היה בשימוש יותר מעשור, לבין הדיון על עתיד התעשייה בחיפה. מי שתוקף את התעשיה בשעה זו וקורא לסגור מפעלים שמעסיקים עשרות אלפי בתי אב בישראל, כשאחוז האבטלה הוא מהגבוהים שידעה המדינה בעשורים האחרונים, הוא מנותק ולא שומע את זעקת המובטלים"

החברה מייצרת מוצרים לתעשייה הפטרוכימית וחומרים ארומטיים. תוצרי המפעל כוללים, בין היתר, דלק להנעת כלי רכב, חומרי גלם לתעשיות הדלק, הפלסטיקה, הגז, ולהכנת אספלט לסלילת כבישים. על פי נתוני המשרד לאיכות הסביבה, בז"ן היה המפעל המזהם ביותר בישראל נכון ל־2014.

תגיות:
חיפה