צילום: אי-פי
חמאס ברצועת עזה

"מתחנן לנורמליזציה": השר מהאמירויות שעורר סערה

בחמאס ובג'יהאד האסלאמי תקפו את שגריר איחוד האמירויות יוסוף אל-עותיבה, שפרסם מאמר בידיעות אחרונות נגד הסיפוח. דובר חמאס בעזה חאזם קאסם הביע צער על דברי אל-עותיבה: "מתהדר במאמרו בהוקעת חמאס וחיזבאללה בידי ארצו"
אלון אמיצי ועידו קורן
12 ביוני 2020
23:10

בחמאס ובג'יהאד האסלאמי תוקפים הערב (שישי) את השר באיחוד האמירויות ושגריר המדינה בוושינגטון, יוסף אל-עוטייבה, שפרסם הבוקר מאמר בידיעות אחרונות נגד הסיפוח. בחמאס ובג'יהאד אומרים כי ניכר שהוא "מתחנן לנורמליזציה עם ישראל". דובר חמאס בעזה, חאזם קאסם, הביע צער על דברי אל-עותיבה ואמר כי הוא מתהדר במאמרו בהוקעת חמאס וחיזבאללה בידי ארצו, ורואה במאבק הפלסטיני אלימות או פעולה של קיצונים. 

דובר חמאס גינה את העובדה שהשגריר ממשיך לנופף בעובדה שהשתתף באירוע שבו נחשפה תוכנית טראמפ בבית הלבן בינואר. גם בכיר הג'יהאד האסלאמי בעזה, אחמד אל-מודלל, השתלח באיחוד האמירויות, שהייתה לדבריו "שער הכניסה של ישראל לעולם הערבי", והוסיף כי המאמר עצמו משקף את התבוסתנות וההשפלה של חלק מן המשטרים הערביים. "אנו לא שוכחים שבכיר חמאס מחמוד אל-מבחוח חוסל בידי המוסד על אדמת דובאי שבאיחוד האמירויות, והשגריר מדבר בלי בושה על הנוכחות הציונית במדינתו", אמר בכיר הג'יהאד בעזה. 

הרשות הפלסטינית לא הגיבה לפרסום המאמר, אך אחד מדוברי הפתח, מוניר אל-ג'רוב, מתח ביקורת על הדברים שהובאו בו. אל-ג'רוב ואמר כי מדובר בניסיון לפתות את ישראל, ולהציע לה סולם שבמסגרתו תסכים לדחות את הסיפוח, בתמורה להעמקת הנורמליזציה עם מדינות ערב. 

שר החוץ של איחוד האמירויות, אנוור קרקאש, הסביר בטוויטר כי ארצו החליטה לפעול בכל האמצעים הדיפלומטיים נגד תוכנית הסיפוח. קרקאש אמור לשאת דברים ביום שלישי הקרוב בוועידה השנתית של הוועד היהודי אמריקני "AJC", שתיערך בוושינגטון ותשודר במדיה הדיגיטלית.

על-עוטייבה, כתב מאמר מיוחד נגד החלת הריבונות שמתכננת ישראל על שטחים ביהודה ושומרון, שהתפרסם הבוקר בעיתון "ידיעות אחרונות". הבכיר ממדינת המפרץ הבהיר כי ישראל לא תרוויח מהמהלך והזהיר כי הדבר יפגע במאמצי הנורמליזציה עם העולם הערבי. המאמר עצמו נכתב באנגלית ותורגם לעברית.

השר כתב כי "סיפוח יהפוך על ראשן, בוודאות ובאופן מיידי, את כל השאיפות הישראליות לקשרי ביטחון, כלכלה ותרבות משופרים עם העולם הערבי". עוד כתב כי הכרזה על סיפוח תהיה פעולה חד־צדדית. "הסיפוח הוא השתלטות לא חוקית על אדמה פלסטינית. הוא מתריס נגד הקונצנזוס הערבי – ולמעשה גם הבין-לאומי – בנוגע לזכות הפלסטינית להגדרה עצמית. הוא יצית אלימות ויעורר את הקיצונים", הוסיף השר.

אל-עוטייבה התייחס לירדן ואמר כי סיפוח ישפיע בעיקר על ירדן, ש"מהיציבות שלה – שלעתים מתקבלת כדבר מובן מאליו – מרוויח האזור כולו ומרוויחה ישראל במיוחד".