הצתת הבניין הלילה

בכיר בעיריית ת"א לכאן חדשות: "חציית קו אדום"

הבכיר על הצתת מבנה העירייה: "לא נאפשר פגיעה בסמלי שלטון ובמשילות" • דובר העירייה לכאן רשת ב: אין שם בית קברות, המוסלמים פינו אותו לפני 100 שנה • המועצה המוסלמית ביפו: "לא מייצגים את המחאה המוצדקת, אבל מעשים אלה הם תוצאה ישירה לאלימות הקשה שהמשטרה מפגינה כלפי התושבים"
דניאל אלעזר
13 ביוני 2020
13:43
עודכן ב 17:56

בכיר בעיריית ת״א התייחס היום (שבת) להצתת מבנה העירייה הלילה ביפו. בשיחה עם כאן חדשות אמר כי "האירוע הלילה זה חציית קו אדום". הוא הוסיף כי בעייריה "לא נאפשר פגיעה בסמלי שלטון ובמשילות". המשטרה פתחה בחקירת האירוע.

הלילה, בקבוק תבערה הושלך אל בניין עיריית תל אביב ביפו, על רק פינוי בית העלמין המוסלמי. נזק נגרם למקום. כמו כן, משאית לחלוקת מים הוצתה. מעיריית תל אביב-יפו נמסר בתגובה כי "מבצעי המעשים הם קומץ שאינו מייצג את רוב תושבי יפו, שרוחשים אמון רב לעירייה. נמשיך בבניית מעון לחסרי בית כפי שאישר בית המשפט, ולא נשלים עם פגיעה בעובדי עירייה או רכוש ציבורי".

השבוע, מפגינים מחו בשכונה נגד תוכניתה של העירייה להרוס בית קברות ולהקים בשטחו מעון לדרי רחוב. מפגינים הבעירו צמיגים והציתו פחי אשפה, ואוטובוס של חברת דן שעבר במקום נרגם באבנים. מהמשטרה נמסר כי המתפרעים ירו זיקוקים לעבר שוטרים ויידו עליהם אבנים, וכי ניידת נפגעה. בתגובה, הכוחות במקום השתמשו באמצעים להפרות סדר.

מוחמד מחמיד, חבר התנועה האיסלאמית ותושב העיר, אמר בריאיון לליאת רגב בתוכנית "מעבירים לראשון בכאן רשת ב: "אנחנו לא נגד בניית בית לחסרי בית, טוב שיהיו להם קורת גג וחיים בשלווה. הבעיה היא הקמתו על בית קברות. העירייה צריכה לפתור את זה, לא אנחנו". ח"כ אחמד טיבי מהרשימה המשותפת הצטרף לדברים ואמר בתוכנית כי פנה אל כמה חברי כנסת חרדים בנושא, בהם שר הפנים אריה דרעי האחראי על השלטון המקומי: "אני מכיר את (רון) חולדאי, הוא לא שייך לאלה שמאשימים אותו בגזענות, אני רוצה לפנות לשיקול דעתו. יש פגיעה קשה ברגשות תושבי יפו והמוסלמים באופן כללי".

לדברי טיבי, "לפני 48' היו 60 מסגדים ביפו, כיום שישה. בתי קברות הפכו לבתי מלון. יש עתודות קרקע לעירייה. במצרים שיפצו בית קברות יהודי, תראו איך מתייחסים במרוקו לבתי קברות יהודיים. יחס המשטרה למפגינים ביפו הוא יחס לאויבים. רצון לכסח. מישהו יכול להסביר למה המשטרה מגיעה להפגנות של ערבים עם m16? איזה מסר זה מעביר?"

דובר עיריית תל אביב יפו, איתן שוורץ, הגיב במשדר: "אין שם בית קברות, השלטונות המוסלמיים של יפו פינו את בית הקברות הזה לפני 100 שנה, המגרש הזה עבר הרבה גלגלולים מאז. לפני שנתיים התגלו עצמות... בסופו של דבר קבע בית משפט שזה לא בית קברות, והאינטרס הציבורי הוא שיוקם שם מעון לדרי רחוב. אני חושב שקומץ מבודד שלא מייצג את הציבור יצר שם מהומה". שוורץ הוסיף כי "אין עירייה בישראל שמשקיעה בתושבים הערבים כמו תל אביב יפו. אם נגלה עוד עצמות שם ננהג לפי הפרוטוקול שנקבע".

מהמועצה המוסלמית ביפו נמסר בהתייחס לאירועים הלילה כי "הצתת פחי אשפה או פגיעה ברכוש ציבור, ואלימות בכלל אינם מייצגים את המחאה המוצדקת של המוסלמים". הם הוסיפו כי "אי אפשר לקבל, אבל בטח שאפשר להבין שמעשים אלה הם תוצאה ישירה לאלימות הקשה שמשטרת ישראל מפגינה כלפי התושבים המוסלמים, המוחים על נושא כל כך חשוב ורגיש".

עוד נכתב בתגובה כי "הדם של מהדי אלסעדי שנרצח על ידי שוטר שלא הועמד לדין עדין לא התייבש, והזעם מוצדק בהחלט כשהמשטרה מתעקשת להזכיר שדרכה בטיפול במפגינים ביפו היא רק באלימות ואלימות קשה במיוחד.

"...ראש העיר מתבצר בעמדתו להשליך לפח ביחד עם עצמות המוסלמים גם את הרגשות שלהם, בזמן שאין לו הסבר משכנע מדוע לבחור בקרקע שהיא בית קברות, גם אם לגישתו עתיק, על פני קרקעות אחרות רבות הנמצאות בעיר יפו, בבעלות העירייה ואינן שמישות. גם אין לו הסבר מדוע הקמת עוד גינה לכלבים ביפו, עדיפה על שמירה על רגשות תושביו המוסלמים. בישראל ובעולם פגיעה במקומות קדושים ובתי קברות של יהודים תמיד קיבלו ביטוי אחר מזה שמקבלים מקומות קדושים של מוסלמים בישראל. צריך לחשוב לרגע למה".