שריפות בעוטף, היום
צילום: חדשות ביטחון שדה בטלגרם

שריפות פרצו בעוטף, כבאות והצלה: לא נגרמו מבלונים

11 מוקדים אותרו באזור, הסיבה ככל הנראה היא הצתה מכוונת • מוקדם יותר פרסם "אל ערביה" סרטון הפרחת בלונים מהרצועה • מקור בחמאס: נחדש את ההפגנות בגדר בשבועיים הקרובים. בארגון מאיימים כי אם הכסף הקטרי לא ייכנס - תתחדש פעילות יחידת ההטרדה
גל ברגר ואיציק זוארץ
13 ביוני 2020
16:45
עודכן ב 19:31

מספר שריפות פרצו אחר הצהריים (שבת) באזור בארי במועצה האיזורית אשכול, ועל פי אנשי הביטחון בשטח נגרמו מבלוני תבערה. עם זאת, בכבאות והצלה הבהירו: הסיבה לשריפות - הצתה מכוונת.

שריפה אחת פרצה בשדה חיטה ומוקד שני סמוך ליער בארי. האש כובתה. שריפות קטנות נוספות פרצו באזור מבטחים וסמוך לקיבוץ נירים.

מוקדם יותר פרסמה רשת אל-ערבייה סרטון הפרחת בלונים מרצועת עזה. הדובר בסרטון מזדהה כאיש "אחפאד א-נסר", ארגון איסלאמי-סלפי הפועל ברצועה, שטען כי ברשותם אמצעי לחץ נוספים כעפיפוני תבערה, בלוני נפץ ורחפני תופת שיפתיעו את ישראל.

מקור פלסטיני דיווח היום כי חמאס מתכוון לחדש את פעילות יחידות הגדר בשבועיים הקרובים. על פי הדיווח, חמאס מאיים כי אם לא ייכנס הכסף הקטרי לעזה וישראל לא תעמוד במחויבויותיה כלפי רצועת עזה, תתחדש פעילות יחידות ההטרדה הליליות כבר ביום שישי הבא. עוד נמסר כי אם שני תנאים אלה לא יתקיימו, אז ביום שישי בעוד שבועיים תתחדש גם פעילות יחידות פריצת הגדר.

ברקע מהלך הסיפוח הישראלי, הוועדה המארגנת את הפגנות הגדר בעזה תדון מחר באפשרות לחדש את ההפגנות. כך מסר אתמול חבר הוועדה המארגנת טלאל אבו זריפה מהחזית הדמוקרטית. כמו כן, מקורות פלסטינים מסרו לאתר האינטרנט של העיתון אל-קודס כי החזיתות העממית והדמוקרטית דוחפות לחידוש ההפגנות על הגדר כבר כעת, ואילו חמאס מעוניין לדחות זאת לרגע שישראל תבצע סיפוח בפועל.

בד בבד, ישנם דיווחים מעזה על כוונות לכאורה של פעילי שטח להגביר בהדרגה את הפרחת בלוני התבערה לכיוון ישראל, וכן את הפרחת בלוני הנפץ. בשבוע שעבר פורסם לראשונה בחדשות הערב בכאן 11 על כוונת הרשות הפלסטינית לקצץ בתקציבים לרצועת עזה, כצעד נגד כוונת ישראל לבצע סיפוח בפועל.

במערכת הביטחון בישראל חוששים כי קיצוץ בתקציבים שמעבירה הרשות לעזה, כ-100 מיליון דולר מדי חודש, ייצר לחץ ותסיסה ברצועה, ובמקרה כזה יסיט חמאס את האש לכיוון ישראל. לפני כשלושה שבועות פורסם בתוכנית "השבוע" בכאן 11 כי בישראל חוששים שיושב ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן מנסה לגרור את חמאס לעימות.