מתוך תיעוד האירוע בחברון, אתמול

מפקדי הלוחם שהציל את הפלסטיני מלינץ' מחברון המליצו לו להתלונן נגד התוקפים

הלוחם מגולני הוכה בעצמו בזמן הניסיון להפריד בין התוקפים לפלסטיני. גנץ: הלוחם פעל כפי שמצופה מכל חייל ומפקד בצה"ל
משה שטיינמץ
13 ביוני 2020
20:46
עודכן ב 21:45

התקרית בחברון - פרסום ראשון: בזמן הניסיון של לוחם גולני להפריד בין הפלסטינים למתנחלים ספג החייל אגרופים ממתנחלים. מפקדיו מגבים את התנהלותו והמליצו לו להגיש תלונה למשטרת ש"י שחוקרת את התקרית.

שר הביטחון בני גנץ התייחס הערב לתקרית ואמר כי הלוחם פעל כמצופה מכל חייל ומפקד בצה"ל. "חייל גולני שהגן על תושב פלסטיני בחברון, פעל כפי שמצופה מכל חייל ומפקד בצה"ל. זאת לפי הפרטים שהועברו בדיווחים בערוצי הפיקוד", כתב גנץ בחשבון הטוויטר שלו. "צה"ל מחויב לביטחונם של אזרחים בכל מקום בו הוא פועל, ואני סומך על הדרגים הפיקודיים בצה"ל שיתחקרו את האירוע באופן מסודר".

האירוע התרחש אמש לקראת חצות, כאשר עימות פיזי ומילולי התפתח בין ישראלים לפלסטיני בעמדת "הדס 9" . לוחם צה"ל ששמר בעמדה הבחין בעימות והפריד בין הפלסטיני לישראלים. גם הלוחם עצמו, כאמור, הוכה בידי הישראלים בניסיון להפריד בין הצדדים.

מצה"ל נמסר בתגובה לתקרית: "בשעות הלילה התפתח חיכוך בין ישראלים לפלסטינים בעיר חברון, במהלכו יודו אבנים והושלכו בקבוקים. כוחות צה"ל שהגיעו למקום פיזרו את האירוע במהירות".

בשיחה עם כאן חדשות אמר הפלסטיני כי הוא מודה לחייל שהרחיק אותו מהם וסייע לו, אך יש לעצור את התוקפים. הפלסטיני, איברהים בדר, בן 31 ואב לשלושה, סיפר שהיה בדרכו מביתו לעבודה כמאבטח ולדבריו לא דיבר עם התוקפים ולא עשה להם מאומה בטרם הותקף.

"החייל התערב כששמע קולות וצעקות", סיפר בדר. "הרגשתי טוב עם זה שהוא הרחיק אותי מהם, או הרחיק את המתנחלים ממני. עם זה שהוא ניצב להגנת החף מפשע. אני מודה לחייל שסייע לי והרחיק אותם ממני, אך הצבא צריך לדאוג שהם לא יחזרו ויתקפו מישהו נוסף. צריך לעצור את המתנחלים האלה".