שריפה ביפו במבנה העירייה אחרי זריקת בקבוק תבערה, א

המשטרה נערכת לחידוש המהומות ביפו

שגרירות ארה"ב פרסמה אזהרה חריגה לאזרחיה: "המחאות עלולות להיות אלימות"
דניאל אלעזר וגילי כהן
13 ביוני 2020
22:52

 המשטרה נערכת הערב (שבת) לחידוש המהומות ביפו ומגבירה את כוחותיה בעיר. החשש הוא כי האירועים האלימים עלולים להסלים בימים הקרובים. ביפו הוצתו הלילה משאית חונה ומכלי אשפה, ובקבוק תבערה הושלך אל מבנה של העירייה, במחאה על הרס אתר שהיה בית קברות מוסלמי, ועל הכוונה לבנות בשטחו מעון לדרי רחוב.

בעקבות האירועים, שגרירות ארצות הברית בירושלים פרסמה הערב אזהרה חריגה לאזרחיה השוהים בארץ. "מחאות נמשכות הערב ליד כיכר השעון וברחבי העיר יפו. המחאות עלולות להפוך אלימות ולכלול ונדליזם, יידוי אבנים, הבערת צמיגים, כלי רגב ובקבוקי תבערה". עובדי השגרירות הונחו להימנע מלבוא לאזור.

מוחמד מחמיד, חבר התנועה האיסלאמית ותושב העיר, אמר בריאיון לליאת רגב בתוכנית "מעבירים לראשון בכאן רשת ב: "אנחנו לא נגד בניית בית לחסרי בית, טוב שיהיו להם קורת גג וחיים בשלווה. הבעיה היא הקמתו על בית קברות. העירייה צריכה לפתור את זה, לא אנחנו". ח"כ אחמד טיבי מהרשימה המשותפת הצטרף לדברים ואמר בתוכנית כי פנה אל כמה חברי כנסת חרדים בנושא, בהם שר הפנים אריה דרעי האחראי על השלטון המקומי: "אני מכיר את (רון) חולדאי, הוא לא שייך לאלה שמאשימים אותו בגזענות, אני רוצה לפנות לשיקול דעתו. יש פגיעה קשה ברגשות תושבי יפו והמוסלמים באופן כללי".

דובר עיריית תל אביב יפו, איתן שוורץ, הגיב במשדר: "אין שם בית קברות, השלטונות המוסלמיים של יפו פינו את בית הקברות הזה לפני 100 שנה, המגרש הזה עבר הרבה גלגלולים מאז. לפני שנתיים התגלו עצמות... בסופו של דבר קבע בית משפט שזה לא בית קברות, והאינטרס הציבורי הוא שיוקם שם מעון לדרי רחוב. אני חושב שקומץ מבודד שלא מייצג את הציבור יצר שם מהומה". שוורץ הוסיף כי "אין עירייה בישראל שמשקיעה בתושבים הערבים כמו תל אביב יפו. אם נגלה עוד עצמות שם ננהג לפי הפרוטוקול שנקבע".