משה בר סימן טוב
צילום: יונתן זינדל: פלאש 90

בר סימן טוב מסיים תפקיד ומבהיר: "זאת לא העונה לפתוח את השמיים"

מנכ"ל משרד הבריאות היוצא בריאיון לסיום תפקידו: "חושש מהתודעה הציבורית". הוא ציין שהעלייה האחרונה בתחלואה הפתיעה אותו • הממשלה אישרה את מינוי מחליפו, פרופ' חזי לוי: "בעל ניסיון רב"
דקלה אהרן שפרן
14 ביוני 2020
11:04

מנכ"ל משרד הבריאות היוצא משה בר סימן טוב התייחס הבוקר (ראשון) לטיפול משרדו במשבר הקורונה ואמר שהעלייה האחרונה בתחלואה הפתיעה אותו, והוא חשב שייקח עוד זמן עד שתתרחש. בריאיון לקרן נויבך בתוכנית "סדר יום" בכאן רשת ב טען בר סימן טוב שזאת לא העונה לפתוח את השמיים לצורך תיירות. לדבריו, "אני הכי חושש מהתודעה הציבורית כי אם לא יהיה לנו אותה, לא נוכל להצליח להתמודד עם המחלה".

האזינו לריאיון עם משה בר סימן טוב

בר סימן טוב הוסיף כי "עדיין אפשר להיות יחסית אופטימיים ולשטח את העקומה גם בלי סגר. חשוב להקפיד על הכללים ובפרט לגבי המסכות. הייתה בעיה בשימור התודעה שקורונה לא הייתה אירוע שהיה וחלף. צריך לשכנע את הציבור כמה זה חשוב. אני חושב שהייתה עייפות גדולה אצל הציבור ואצל כולנו".

"יש עכשיו הרבה מקרים של הדבקה קהילתית מפושטת ויהיה קשה לאתר אותה. לא רוצים סגר אבל צריך שיתוף פעולה של הציבור. צריך לראות את המציאות נכוחה: 35 ילדים שיושבים צפופים ואוכלים יחד יוצרת קושי גדול למנוע הדבקה וצריך לטפל בזה", הוסיף המנכ"ל היוצא.

בעניין הפגיעה בציבור בעת המשבר אמר בר סימן טוב כי הוא מבין שהוא והבכירים שניהלו את המשבר פגעו בהרבה אנשים. "אנשים איבדו פרנסה, מחזורי טיפול פוריות, זה מעורר הרבה מאד כעס ועצב ואנו מודעים לזה. הביקורת עלי מוצדקת בחלה, אי אפשר שלא לעשות טעויות בכזה תהליך", אמר בר סימן טוב.

בנוגע לפרשת גרוטו והאישור שניתן לטדי שגיא אמר בר סימן טוב: "פרופסור חזי לוי יעשה הליך בירור בעניין. לגרוטו זכויות רבות אך לא ניתן להקל ראש בפגיעה באמון הציבור. יש עובדות שעדיין אינן ברורות וערך אמון הציבור הוא קריטי. התוצאה של האירוע צריכה להיות חיזוק אמון הציבור".

הממשלה אישרה את מינוי פרופ' חזי לוי למנכ"ל המשרד

את מקומו של בן סימן טוב יתפוס פרופסור חזי לוי, שאת מינויו אישרה היום הממשלה. לדברי שר הבריאות יולי אדלשטיין, "לוי הוא בעל ניסיון רב ביותר במערכת הבריאות, בצה"ל, בבית חולים ובמשרד הבריאות. אני בטוח שהוא יהיה לי לעזר רב בהובלת המערכת בתקופה המאתגרת העומדת לפנינו, בייחוד בהתמודדות עם נגיף הקורונה". אדלשטיין הודה למנכ"ל היוצא על "עבודתו המסורה במשרד ועל הסיוע הרב בכניסתי למשרד".


פרופ' חזי לוי (צילום: משרד הבריאות)